Rahvapillid ja Mozart vallutavad heade mõtete linna

Madis Luik 22. juuli 2011, 00:00

Festivali korraldaja Tiina Jokineni sõnul on tänavu etnograafilise teema kõrval teine võimas hoovus Mozarti looming, täpsemalt 47. ja 54. sümfoonia. Tegemist on tuliseid vaidlusi tekitanud teostega, mis leiti pärast helilooja surma. Neid ei ole veel kordagi Eestis mängitud ega isegi kooliõpikutesse sisse kantud. Tihtilugu loetakse Mozarti viimaseks teoseks sümfooniat 41.

Jokineni sõnul pakuvad Tartu Jaani kirikus, Ülikooli kohvikus ja Püssirohukeldris toimuvad kontserdid nii muusikalist, ajaloolist kui ka missmarple'likku kuulamist. Kuulajatel on võimalik avastada enda jaoks sootuks uus Mozart.

Vürtsina kõlavad juurde Toomas Siitani kommentaarid. Seega ei ole esinemistele oodatud ainult muusikasõbrad, vaid kõik kultuurihuvilised.

"Meie publik on vääriline klaaspärlimängu partner kõigi Hesse parameetrite järgi: ta on intelligentne, uudishimulik, särasilmne ega oma tingimata muusikakooli lõputunnistust. Pärast kontserti ei otsita taga iga viimast kui teistmoodi kõlanud nooti, vaid lastakse fantaasial lennata neil radadel, kuhu helidemaailm selle juhtinud on," kommenteeris Jokinen.

Peale Mozarti loomingu ei tasu professionaalsuse austajatel maha magada Venemaa guslivirtuoosi Olga Shishkinat ja Salzburger Seitenklangi. Viimane esitab klassikat tirooli rahvapillidel.

Omaette pärlina toob Jokinen välja Peterburist pärit ESSe-Quintet'i, kes esineb suveõhtuses Püssirohukeldris vene rahvapillidel. Samuti on Jokineni sõnul kuulamist-vaatamist väärt kodumaine Tallinn Sinfonietta - orkester, mille koosseisu ei motiveeri raha, vaid puhas rõõm muusikast, mis muudab ka kuulamiselamuse ainulaadseks kogemuseks.

Herman Hesse romaani järgi nime saanud festival ei jää kindlasti viimaseks, vaid toob ka järgmisel suvel Tartusse esmaklassilisi esinejaid.

Suure tõenäosusega esitatakse festivali kunstilise juhi Peeter Vähi loodud maailma esimest koptikeelset oratooriumi. Teose esiettekanne toimub aga juba tänavu augustikuus Riias rahvusvahelisel vaimuliku muusika festivalil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing