Kinnisvaras tõstab palka tehingute arvu kasv

Birjo Must 31. august 2011, 00:00

Statistikaameti andmetel tõusis teises kvartalis keskmine brutokuupalk aastataguse ajaga võrreldes kinnisvaraalases tegevuses 11,8%.

"Oleme näinud, jah, et raha läheb töötajatele rohkem, kuid see on rohkem tulemustasude kui üldise palgatõusu pealt," rääkis Arco Vara ASi juhatuse esimees Lembit Tampere.

Tema kinnitusel pole ettevõttes üldist palgatõusu pärast 2009. aasta palgaalandusi olnud. Kuna tehinguid on aga rohkem kui eelmisel aastal, siis on vahe tulnud sealt, selgitas ta.

Pigem tuleks palka alandada. Töötajate püsitasusid pole tõstetud ka Uus Maa Kinnisvarabüroos. Ettevõtte juht Mika Sucksdorff kinnitas, et kuna tehingute arv ja käive on tõusnud, siis on ka maaklerite tasud kasvanud.

"Me pole palku tõstnud, sest praegused käibenumbrid näitavad 2004. aasta taset. Seega oleme väga kaugel 2006.-2007. aasta numbritest," põhjendas Sucksdorff.

Püsitasud on firmajuhi kinnitusel kõrgemad, kui käibenumber lubaks, kuid palku enam alandama ei hakata. Meil on sinnani veel palju maad minna, kus võiksime selle piiri ületada, et püsitasusid tõstma hakata, lausus Sucksdorff.

Tampere hinnangul on turg veel liiga keerulises seisus ja selleks, et maksta töötajatele rohkem, peab ka ettevõte rohkem teenima. "Kuna tulemused ei ole võimaldanud kasumiga hoobelda, pole ka palga tõstmise võimalust olnud," selgitas ta.

Lisaks on tema arvates ka tööpuudus piisavalt kõrge ja massilist palgasurvet pole veel olnud. Kuigi märgid on juba näha, nentis Arco Vara juht.

Tulevik on ebakindel. Palga tõstmine ei tule veel kõne alla ka majanduse ebakindla olukorra tõttu.

"Maailmamajandus on jälle turbulentsis ning praegu vaatame, mis mõjud sel Eestile on," ütles Sucksdorff.

Mõningast optimismi on märganud ka 1Partner Kinnisvaragrupp OÜ juht Martin Vahter, kuid tema sõnul pole põhjust rõõmustada. "Seda kasvu tulemustasudes ma tulevikus enam ei usu," lausus ta. Vahteri sõnul on palgatase võrreldes kriisieelse ajaga endiselt kaks korda madalam.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing