Sirje Rank • 5. september 2011 kell 10:12

Euroala jaemüügis üllatav kasv

Euroala jaemüük kasvas juulis juuniga võrreldes 0,2%, ehkki enamik agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikuid oli prognoosinud kasvu seiskumist.

Juunis oli jaemüügi kasv euroalal maiga võrreldes 0,7%.

Aastatagusega võrreldes kahanes jaemüük juulis nii euroalal kui ELis tervikuna 0,2%, teatas täna Euroopa Liidu statistikaamet Eurostat.

Andmed esitanud liikmesriikidest kasvas jaemüügi käive kümnes, kahanes üheksas ning jäi Saksamaal ja Hispaanias eelnenud kuuga võrreldes muutumatuks. Väljavaated on aga pigem sünged.

„Jaemüügi väljavaated … ei ole kaugeltki lootustandvad,“ kommenteeris ajalehele Wall Street Journal IHS Global Insighti ökonomist Howard Archer. „Seda vähemalt lähiajal, arvestades tarbijausalduse järsku langust augustis, negatiivseid arenguid tööturul ning tarbijate ostujõu vähenemist.“

Kõige suurem jaemüügi kasv oli juulis juuniga võrreldes Portugalis (2,5%), Rumeenias (2,2%) ja Lätis (1,8%). Suurim langus oli Maltal (3,4%), Soomes (1,9%) ja Taanis (1,7%).

Aasta baasil oli suurim jaemüügi kasv Luksemburgis (8,3%), Leedus (7,8%) ja Lätis (6,4%) ning suurim langus Maltal (8,9%), Portugalis (5,3%) ja Taanis (5,1%).

Eestis kasvas jaemüük juulis juuniga võrreldes 1,1% ning aastatagusega võrreldes 5,5%.

Hetkel kuum