Sirje Rank • 21. september 2011 kell 6:52

ELi uus riskivalvur andis esimese hoiatuse

Riskide paremaks jälgimiseks loodud Euroopa Liidu uus instants Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu (ESRN) andis nädalapäevad tagasi oma esimese hoiatuse, ärgitades Euroopa riikide valitsusi valmistuma rahasüstideks pankadesse, millel oli raskusi Euroopa pankade stressitestist läbi saamisega, kirjutas Wall Street Journal viitega Euroopa ametnikele.

ESRN loodi finantskriisi järel selleks, et tagada, et poliitikakujundajatel ja regulaatoritel poleks võimalik makromajanduses tekkivatest olulistest probleemidest edaspidi mööda vaadata, neid ignoreerida. Soovitused on konfidentsiaalsed.

Pangandusjärelevalve asutused ja ELi ametivõimud on korduvalt valitsusi manitsenud, et need tugevdaks panku, mis suvist testi ei läbinud. Kaheksal pangal langes Tier 1 kapital (omakapital pluss jaotamata kasum) alla 5% taset, kui läbi mängiti kõige mustem stsenaarium. Samas oli veel 16 panka, mis said testist läbi väga napilt. Neid panku tuleks tugevdada. Kui neil on raskusi turult raha hankimisega, tuleb riigil appi tulla. Avalikult pole mitmed riigid aga sellist valmisolekut deklareerinud.

ESRN alustas tööd sellest aastast ning sinna kuuluvad ELi riikide keskpankade juhid, Euroopa Komisjoni esindaja ning kolme üle-euroopalise regulaatori juhid. Nõukogu juhib Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet.

Nõukogul ei ole voli, et sundida valitsusi konkreetseid samme astuma. Loodetakse „moraalse surve“ peale konfidentsiaalsetest hoiatustest.

Hetkel kuum