15. november 2011 kell 6:50

Volkswagen ostmas Porschet

Volkswageni pingutus ühineda Porschega on kokkuvarisemine äärel, sest seaduslikud takistused on halvanud ambitsiooni taasliita Ferdinand Porsche pärand.

Euroopa suurima autotootja järelevalvenõukogu arutab 18. novembril alternatiive 2009. aastal sõlmitud ühinemislepingule, kirjutab Bloomberg, toetudes kahele anonüümsust palunud allikale.

Koostöö edasiste viivituste vältimiseks võib VW loobuda ühinemisplaanist ja osta ära Porsche autotootmisharu, ütlesid allikad.

"VW ja Porsche tulevikustruktuur on nende pea kohal kõikunud juba mõnda aega," ütles Bankhaus Metzleri analüütik Jürgen Pieper, kes soovitab osta mõlema firma aktsiaid. "See on VW enda huvides, et saavutada selgus, kuidas jätkata."

Porsche on VW enamusaktsionär ning viimasele kuulub omakorda 49,9%  sportautode tootjast. Martin Winterkorn, kes on mõlema firma tegevjuht, loodab integreerida Porsche autoäri VWga saavutamaks ammu seatud eesmärk - minna mööda General Motorsist ja Toyota Motorist ning tõusta maailma suurimaks autotootjaks.

Mõlemad firmad on tegelenud ühinemisega alates 2009. aastast, kui Porschel ebaõnnestus VW ülevõtmine. Ülevõtmine nurjus lõplikult toona septembris, kuna kohtukaasused USAst ja uurimine Saksa prokuröride poolt muutsid hindamise võimatuks. USAs kaebasid VW aktsia lühikeseks müüjad Porsche kohtusse, väites et firma ostis salaja VW aktsiaid kokku ja hiljem põhjustas investoritele kahjumeid enam kui miljardi dollari väärtuses.

VW peamine alternatiiv praegusele tehingule on lihtsalt ära osta ülejäänud 50,1%-ne osalus Porsce autoäris 3,9 miljardi euro eest, millega jääb Porsche SE valdusfirmaks, kontrollides 50,7%-st osalust Volkswagenis. Viis analüütikut kümnest, keda Bloomberg küsitles, peavad seda kõige tõenäolisemaks stsenaariumiks.

 

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum