Euroopa pankade seis kardetust halvem

08. detsember 2011, 00:00

Eile Euroopas peaaegu pool päeva aktsiaturud tõusid, kuid börsibaromeetriks olevad aktsiaindeksid pöörasid suunda nagu tuulelipule kohane ning langesid. Üks languse põhjus on andmed, mis näitavad, et Euroopa pangad on kardetust halvemas seisus.

Normaalsel turul rahuldavad pangad oma likviidsusjanu teineteisele laenates. Praegune turusituatsioon ei ole normaalne ja see aina halveneb.  Üheks börsilanguse põhjuseks võib pidada eile avaldatud numbreid, mis näitavad, et pangad on väga suures hädas ning vaja on kiiret tegutsemist. Itaalia pangad võtsid novembris Euroopa Keskpangast 153,2 miljardit eurot laenu. Oktoobri lõpus oli laenujääk vaid 111,3 miljardit eurot. Võrreldes juuniga on Itaalia keskpanga andmetel Itaalia pankade laenusõltuvus Euroopa Keskpangast neljakordistunud.

Euroala pangad võtsid Euroopa Keskpanga esimesel dollarilaenu oksjonil enam kui 50 miljardit dollarit laenu. Reutersi küsitletud turuosalised arvasid, et võetakse kümme miljardit dollarit.

See tekitab küsimuse, kas turuosalised ei tea ka ise, millises ulatuses on pankade finantseerimisolud halvenenud. Paistab, et keskpankade roll on muutumas viimase laenuandja rollist ainsaks laenuandjaks.

Meil siin on osaliselt põhjust rahul olla, sest Põhjamaades näib olukord olevat parem. Ka reitinguagentuur Standard & Poor’s tõstis hiljuti Põhjamaade pankade võlareitinguid või vähemalt jättis need langetamata. Kuid finantsturud on globaalsed ning pangad tegutsevad piiriüleselt, mistõttu võivad ühe piirkonna probleemid väga kiiresti muutuda ka muu maailma probleemiks.

Lisaks euroala liidrite kohtumisele on täna oodata ka Euroopa Keskpanga intressiotsust. Kui võtta aluseks Bloombergi küsitletud analüütikute arvamused, on baasintressimäära langetus 25 baaspunkti võrra sama hästi kui kindel. 58 analüütiku seas ei leidunud kedagi, kelle arvamus oleks karjast erinenud. Kui nii läheb, on meil taas rekordmadal baasintress.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    04. December 2012, 13:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing