Firmad püüavad kiire kasvuga toime tulla

09. jaanuar 2014, 00:00

Eelmisel aastal kiirelt kasvanud Eesti suurim kinnisvarabüroo Pindi Kinnisvara otsib uut juhti, kes hoiaks käibe kasvamas ning tooks firmasse uusi mõtteid. Käibe kasvu näevad ka teised kinnisvarafirmad.

“Ega siin muud olegi, kui Realia Group ja Pindi Kinnisvara on kasvanud Eesti kõige suuremaks kinnisvarabürooks,” ütles Realia Groupi juhatuse liige ja partner Peep Sooman. “Ja kõik meie partnerid on ettevõtte juhtimisega aastaid seotud olnud ja me tunneme, et nüüd on aeg otsida võimekat inimest väljast. Meil on lihtsalt lisajõudu juurde vaja.”

Realia Group ettevõtete käive kasvas aastaga ligi 30%, 2012. aastal oli see 4,2 ja 2013. aastal 5,5 miljonit eurot.

Valmis äripindade turu elavnemiseks. Sooman selgitas, et vahendusteenustes kasvas kõige rohkem arendus- ja äriprojektide ning Ida-Virumaa kinnisvara käive, hindamisteenustes Tallinna ja Tartu eluruumide käive. Ühegi grupi ettevõtte käive ei ole kahanenud.

“Selle jaoks, et selline kasv säiliks, ongi vaja värsket verd juurde,” lausus Sooman. “Näeme, et äripindade turg aktiviseerub ja oleme selleks kasvuks valmis. Samuti näeme nii regioonikesksete (Pindi Kinnisvaral on bürood 18 linnas – toim) kui ka Venemaalt tulnud klientuuri käibe kasvu,” märkis ta.

Uus Maa seab lati kõrgele. Uus Maa Kinnisvarabüroo plaanib tänavu mullust kasvu jätkata. Ettevõtte osaniku ja juhatuse esimehe Jaanus Lauguse sõnul elavneb enim ärikinnisvaraturg.

“Sellel aastal plaanime kasvada elukondlikus vahenduses 20% ja hindamise käibes 100%, äripindade vahendus ja hindamine kasvavad 100%. Oleme saanud head kokkulepped hindamise koostöös põhiklientidega, seega ootame selles osas suurt kasvu,” selgitas ta. “Jätkame kinnisvara arendamist – arendusfookus on rohkem äripindadele suunatud,” märkis Laugus.

Sarnaselt Realia Grupiga kasvatas Uus Maa käivet kolmandiku võrra ehk plaanitust enam – 1,8 mln euroni. “Ootasime 20% kasvu, aga tuli suurem. Nii et võib üllatuseks pidada. Jäime kasvuga väga rahule,” selgitas Laugus.

Ettevõtte kasum suurenes samal ajal neli korda, 200 000 euroni. “Kuna meil on kombeks suuremas osas teenitu edasi investeerida, siis kasuminumber ei näita meie tegelikku võimekust,” selgitas Laugus.

Laugus prognoosis, et kinnisvarabüroode keskmine kasv stabiliseerub ja jääb 20% kanti aastas. “Eeldame ka elukondliku kinnisvaraturu aktiivsuse stabiliseerumist, seetõttu selline meelestatus. Ärikinnisvara aktiviseerub rohkem – ettevõtjad on valmis tegema laienemisotsuseid või kolima kaasaegsematele pindadele,” põhjendas ta.

Samas ei mõjuta see Lauguse sõnul enamiku büroode käivet, sest need on keskendud elukondliku vara peale.

Uus Maa aga soovib ärikinnisvarast senisest enam teenida – kui praegu annab käibest 85% elukondlik kinnisvara, siis Lauguse sõnul soovitakse osakaalud viia 70/30 tasemele.

Kitsalt oma real. Viimase Äripäeva kinnisvarafirmade edetabeli üks kiiremaid kasvajaid, ärikinnisvaraga tegelev Colliers International Advisors OÜ jätkab kasvulainel ka tänavu.

“Meil oli 2013 küll kasvu aasta, aga seda eelkõige ettevõtte arenduse võtmes – inimesi juurde ja teenused paremaks. See tingis tulemustes tagasihoidlikuma tagajärje, küll kasumliku. 2014 on ka pigem kvalitatiivse arengu aasta,” selgitas ärikinnisvara konsultatsioonidele keskendunud ettevõtte osanik Margus Tinno.

“Lisaks julgen meid pidada natuke ka n-ö butiikettevõtteks, kuna oleme kitsalt ärikinnisvaras ja konkreetse klientuuriga. Oleme ses osas tulemuslikkuses ka tundlikud näiteks suurte tehingute võtmes, mida kahjuks Eestis väga palju ette ei tule,” lisas ta.

 

 

Taust

Pindi Kinnisvara kuulub Realia Groupi koos ERI Kinnisvara OÜ, Pindi Kinnisvarahaldus OÜ ja Balti Kindlustusmaakleriga. Ettevõtte mullune auditeerimata käive oli ca 5,5 miljonit eurot. Realia Group omanikud on 62% ulatuses Kalev Roosiväli (ZR Investeeringud OÜ kaudu), 27% Alis Möll (HAMPS Investeeringud OÜ), 7,3% Rein Pütsepp (OÜ Arctic-Republic) ja 3,7% Peep Sooman (OÜ Sukulent).
Uus Maa Kinnisvarabüroo käive oli 2012. a 1,4 mln eurot.
Uus Maa Kinnisvarabüroo omanikud on Jaanus Laugus, Mika Erik Sucksdorff ja ­Elari Tamm.
Colliers International OÜ käive oli 2012. aastal 857 000 eurot. Ettevõtte omanikud on Läti firma SIA City PM, Margus Tinno ja Avo ­Rõõmussaar.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. January 2014, 19:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing