30. jaanuar 2014 kell 21:00

Hongkongi Nokia on… kullast hobusekuju

Paljud üle maailma mõtlevad, et kui saaks midagi igale hiinlasele müüa, oleks potentsiaal meeletu. Et Hiina tarbijate pealt teenida, ei peagi müüma igaühele, piisab, kui müüa miljonitele. Hongkongi juveelifirma kasutas ära kaht Hiinale omast nähtust – meeletut kullaisu ja Hiina kalendrit. Tulemuseks on müügihitt – kullast hobusekuju.

Ühest Pekingi lääneosa kaubanduskeskusest ostab hiinlane Jiang Xue kullast hobusekuju, mille eest käib ta Chow Tai Fook Jewellery Groupile välja oma poole kuu palga, kirjeldas Bloomberg.

42aastane raamatupidaja on üks miljonitest, kes ostab sel nädalal kingitusi homme algavateks uue aasta pidustusteks. Hiina kalendri järgi võtab maolt valitsemisjärje üle puuhobune.

Jiangi 690dollariline kingitus emale aitab Hongkongi firmal Chow Tai Fook käivet kasvatada. Kuni detsembrini kasvas kolmel kuul käive aasta varasemaga võrreldes 26%, samal ajal kui kulla hind tegi suurima aastase kukkumise alates 1981. aastast. See on vähendanud kullast ehete, müntide ja plaatide valmistamise kulusid. Juveliirist jaekaupmehe aktsia hind on juunikuiselt rekordmadalalt tasemelt tõusnud 54%. 21 analüütikut 29st soovitavad aktsiat osta.

“Vanemad inimesed usuvad, et kuld toob õnne ja säilitab väärtust,” ütles Jiang, kes läks teise poodi, et osta ka teistele sugulastele kingitusi. “Kullast kingitus aitab lastele maast madalast õpetada investeerimist,” leiab ta.

Kulla hinna langus kasvatab hiinlaste huvi kulla vastu. Kuigi mullune kulla hinna kukkumine hävitas börsil kaubeldavate kullafondide väärtust 73,4 miljardi dollari võrra, on Hiinas nõudlus kulla järele kasvanud. Maailma suuruselt teises majanduses peetakse kulda traditsiooniliseks väärtuse säilitamise vahendiks ja kui kulla hind kukkus ning valida oli väheste investeerimisvõimaluste vahel, rabati poodidest kuldplaate, -münte ja -ehteid.

“Madalam kulla hind annab nõudlusele lisahoogu,” ütles Orient Securitiese analüütik Yang Chunyan. “Tavaliselt kiireneb kullast ehete müük kahel nädalal enne uue aasta algust.”

Hetkel kuum