Mari Mets • 20. veebruar 2014 kell 9:04

Kiiksuga kampaania on homne norm

 YouTube'i põlvkonna kõnetamiseks mõtlevad turundusgurud välja üha pöörasemaid nippe, luues fiktiivseid meediakangelasi.

Praegu räägitakse digitaalturundusest kui eraldi turundusvormist, kuid õige pea ei erista keegi digitaal- või analoogturundust, räägitakse lihtsalt turundusest - sellest saabki turunduse igapäev ja uus norm, rääkis Läti Inspired Digital'i juht Arturs Medins turunduskonverentsil "The Best of Digital Marketing".

Media House Lithuania äriarenduse juht Arturas Olšauskas aga rõhutas, et kõigest lihtlabane klikk ettevõtte kodu- või Facebooki lehel pole enam ühegi teadliku turundaja eesmärk, sest sellel puudub pikaajaline väärtus. Turunduse uus eesmärk on engagement - aeg, mille inimene veedab ettevõtte sõnumikeskkonnas ehk bänneril, kampaanialehel või Facebooki profiilil. Mida kauem ta seda teeb, seda suurem on tõenäosus, et ta sinna ükskord ka naaseb, hoolimata sellest, mitu klikki potentsiaalne klient selle aja jooksul teeb.

Kristal - Soome kohalik Lady Gaga. Kui lihtsad asjad enam ei toimi, tuleb minna äärmustesse. Soome reklaamiagentuur Bob the Robot lõi Elisa reklaamimiseks fiktiivse bimbo-popstaari Kristali. Antti Korhonen tõi Kristali välja 2013. aasta aprillis. Tegemist on ärahellitatud tütarlapsega, kes on harjunud isa raha eest saama kõike, mida hing ihkab. Nüüd pürib ta popstaariks.

Reklaamiagentuur kirjutas tema lood, tegi muusikavideod, vahendas meedias ka fiktiivse rikkurist isa sõnavõtte. Muusikavideod paistsid silma selle poolest, et suur osa Kristali maisest varast oli kullast. Seepeale lasi agentuur meedias liikvele info, et Kristali isa on ostnud omale kullast saunaistmed. Samal ajal esines Kristal laulusõnadega "Mul on kõik, mida raha eest saab". Kristali singleid müüdi nii iTunes'is kui Spotify's.

Bob the Roboti asutaja ja loovjuhi Kari Eilola sõnul maksis Kristali tegelaskuju loomine Elisa kampaania tarvis 30 000 eurot. Kristali muusikavideoid laeti YouTube'ist alla aga 2 miljonit korda riigis, kus on ligi viis miljonit elanikku. Eilola sõnul teadis Kristalit tema tipphetkel iga kolmas soomlane. Lõpuks küll lekkis info, et Kristalit pole tegelikult olemas, kuid selleks ajaks oli kampaania juba mitmekordselt eesmärgi täitnud.

Sandor seiklusfilmist. Hea näide traditsioonilistest sotsiaalmeedia kampaania raamidest väljamurdvast turunduslikust eduloost on kodumaine Pingpong Marketingi Facebooki turundus Eesti Energiale. "See oli Eesti Energiast suur julgus usaldada oma ettevõtte sotsiaalmeedia haldamine inimesele, kes pole isegi nende palgal, vaid teeb seda lepinguliselt agentuuri kaudu. Kuid sellega tõestasime me taas, et sotsiaalmeedia töötab - isegi negatiivse imagoga suurkorporatsiooni puhul nagu Eesti Energia saab sotsiaalmeedia pisut ettevõtte kuvandit muuta. Oluline on pöörata tähelepanu inimestele, mitte ettevõttele kui tervikule," rääkis Pingpong Marketingi juht Robert Kõrvits turunduskoverentsil "The Best of Digital Marketing".

Kõrvitsa sõnul püüdsid nad näidata võimalikult palju Eesti Energia inimlikku poolt, postitades Facebooki lühipersoonilugusid ettevõtte töötajatest. Nii oli ühe loo kangelaseks Eesti Energia kaevandustes tekkivat tuhka teedeehituseks müüv mees, kes on ka kirglik liblikakoguja.

Teine oluline aspekt Eesti Energia mainekampaania juures oli Kõrvitsa sõnul inimeste kaasamine, näiteks päevaküsimuste postitamine. Milline pliit sul kodus on, kas elektri-, gaasi- või puupliit?; Kas su kodutänaval põlevad pimedal ajal tuled? Sellised küsimused pälvisid tarbijatelt-fännidelt sadu kommentaare.

Teisalt tõdes Kõrvits, et eriti hästi ei läinud rahvale peale oma Twitteri kontoga Eesti Energia kana, kes laulis "Olen nagu Sandor seiklusfilmis" ning tegi nalja "kananaha" ja "kanavarvaste" üle. "Inimesed ei suutnud luua seoseid Eesti Energia ja kana vahel, saime sealt õppetunni, et pole mõtet vägisi punnitada, kui rahvale peale ei lähe," ütles ta.

Väga heaks nipiks pidas Kõrvits aga infograafika kasutamist, isegi siis, kui inimesed ei viitsi tegelikult lugeda, mida graafik kajastab. Pingpong Marketing pani Eesti Energia tuulegeneraatorite kõrguse perspektiivi näiteks Olümpia hotelli, Godzilla ja tuntud korvpalluri Martin Müürsepaga. Inimesed jagasid ja laikisid.

Sotsiaalmeediasse tasub panustadaBest Marketing International'i juht Hando Sinisalu:Reklaamitegijate jaoks hakkab täituma 30 sekundi kuldreegli murdumise õudusunenägu - uus pealetulev põlvkond ei suuda jälgida nii pikka reklaami, enne hajub nende tähelepanu ning nad süvenevad mõnda muusse seadmesse, kus on näiteks infograafikud Godzilladega, küsitlused või välja mõeldud popstaaride muusikavideod. Seepärast tasub ettevõtetel kindlasti sotsiaalmeediasse panustada.

Hetkel kuum