Debatt. Kas uue valitsuskoalitsiooni lubaduste täitmiseks on piisavalt katet?

24. märts 2014, 00:00

VASTU. Exceli tabel kannatab kõike

Uurides ajutise valitsuse lubaduste paketti ning võimalikke katteallikaid, paistab, et Eestit on valitsema hakkamas Exceli tabel. Kuna koos eesseisvate laustoetustega peab uus valitsus leidma üle 170 miljoni ­euro katteallikaid, siis näib, et tabel kannatab kõike ning rahanumbritele lähenetakse innovaatiliselt.

Aktsiiside tõstmine ehk pahede maksustamine on ühiskonnale mahamüüdav argument. Kuid tõstes alkoholiaktsiisi kavandatud viie asemel 15 ning tubakaaktsiisi kuue asemel 16 protsenti, suureneb salaturg, mis omakorda tähendab väiksemat maksulaekumist. Lisaks usun, et aktsiiside tõste viiakse tehniliselt mitte 1. jaanuariks 2015, vaid hoopis 2016. aasta algusesse. Tegu oleks rahandusliku trikiga, sest nii suure hinnatõusu eel ostavad hulgimüüjad ladudesse poole aasta kuni aasta varud madalama hinnaga ette ära. Kui tõsta aktsiise 2015. aastal, ostetaks kaup ära juba tänavu ja järgmise aasta eelarves see raha ei kajastuks.

Laustoetuse asemel otsetoetus. Erimärgistatud kütuse ostjatel on praegu laustoetus läbi selle, nad saavad osta kütust madaldatud hinnaga. Suund pigem otsetoetusteks riigieelarvest on tunduvalt selgem ja arusaadavam. Riigile tuleb küll ühelt poolt tulu, kui madaldatud hinnaga kütust ei saa enam osta, kuid teiselt poolt tuleb jagada vastavates sektorites dotatsioone, seega tekib siiski küsimus 30 miljoni eurose tulu tekkimise osas.

Eesti Loto reklaamiõiguste laiendamisega tahetakse juurde saada kolm miljonit eurot. Inimestele täiendava riikliku ajupesu tegemine lootusega, et äkki nad ostavad rohkem pileteid ja osalevad õnnemängudes, on aga lihtsalt ebaeetiline.

Ka nn paindlikum ja efektiivne finantsjuhtimine ministeeriumites tundub imelik olukorras, kus sotsiaal- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi soovitakse juurde luua kaks ministrikohta. Kui 15 miljonit eurot kokkuhoidu tuleb uue ametnikearmee loomisest, siis tuleb väärtushinnangud ümber hinnata.

Tulu juba arvestatud. Maksude kogumise parendamine on mõistlik samm. Samas jääb arusaamatuks, kust võetakse tuleval aastal lisatuluna veel 20 miljonit eurot, sest riigikogu ja valitsuse menetluses olevatest ja seega veel jõustumata muudatustest oodatav tulu on juba eelarvesse arvestatud.

Vaadates kõiki neid katteallikaid paistab vägisi, et tegu on lapitekiga, mis peaks katma kõiki rahade ümberjagamisi. Murettekitav on see, et ajutise valitsuse kokkulepped on tehtud enne kevadist majandusprognoosi, mis annaks selgema arusaama majanduse suundumustest ja baasandmetest. Seni oleme kõigepealt teinud selgeks, millised on meie tulud, ning selle info pealt oleme saanud teha otsuseid erinevate uute poliitikate elluviimiseks. Praegu pannakse aga paika kõigepealt lubadused ja alles siis otsitakse katteallikaid ning see on sisuline paradigma muutus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. March 2014, 17:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing