Kadri Põlendik • 27. märts 2014 kell 10:35

Ilves: Kremli panku tuleb rünnata

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul tuleb Vene valitsuse ja Vladimir Putini lähikonnaga koostööd tegevaid Vene panku käsitleda sama karmilt kui terroristide rahastajaid.

Venemaa käitumise puhul on Ilvese hinnangul kõige ähvardavam see, et vanad reeglid enam ei kehti, kuid selle sõnumi kohalejõudmiseks ei oleks olnud vaja Krimmi annekteerimist, vahendab väljaanne The Daily Beast Eesti presidendi sõnu.

„Helsingi lepped 1975. aastast pidanuks kehtestama Euroopa rahvaste territoriaalse puutumatuse, aga alates Venemaa sissetungist Gruusiasse 2008. aastal on olnud selge, et Putin lihtsalt ignoreerib neid, kui heaks arvab,“ rääkis Ilves.

Tema sõnul ei ole piisavalt abi sanktsioonidest, mille on USA ja Euroopa Liit juba kehtestanud. Ilves märkis, et Moskvas suhtutakse viisa- ja varalisi piiranguid kehtestavasse musta nimekirja sattumisse kui tunnustusse.

Küsimusele, millele peaks siis Lääs keskenduma, vastas Ilves lühidalt: pankadele. Seni on ainsana puudutatud Bank Rossiyat, millele kehtestas sanktsioonid USA, kuid president leidis, et pankadega võiks veelgi kaugemale minna. Ta meenutas, et pärast 9. septembri terrorirünnakut USAs töötas riik välja keeruka ja jäiga süsteemi, millega kehtestati majanduslikud sanktsioonid, et sihtida terroristide rahastamist. Ilves tahaks, et samu võtteid kasutataks ka nendel pankadel, mis teevad koostööd Vene valitsuse ja Putini lähikonnaga.

Teiseks tõstatas ta idee uuesti üle vaadata, kas Euroopa peaks tunnustama Vene passi kui usaldusväärset reisidokumenti. Oluline osa Moskva plaanidest on küüniline ja ebaseaduslik Vene passide jagamine teiste riikide kodanikele piirkondades, mida idanaaber tahab omale saada. Nii tehti ka Abhaasias ja Põhja-Osseetias enne 2008. aasta Gruusia sõda. Tänavu märtsis toimus sama Krimmis. „Kui mõni teine riik oleks selline passivabrik, reageeritaks sellele kohe,“ leidis Ilves.

Detailidesse laskumata märkis ta, et ELi riigid peaks üle vaatama kogu senise hoiaku Vene passi suhtes, sest seda dokumenti jagatakse kõigile igal pool, see on tühiasi ja seetõttu peaks katkestama Vene passi tunnustamise ametliku reisidokumendina, kuni leitakse parem poliitika passidega tegelemiseks.

Samas pelgab Ilves, et Euroopas ei taheta selle ideega kaasa tulla. „Robert Kagan eksis täielikult, kui ütles, et ameeriklased on Marsilt ja eurooplased Veenuselt,“ viitas president Kagani raamatule „Paradiisist ja võimust“, kus väidetakse, et maailmajaos on omaks võetud sõjajärgne maailmavaade, „Eurooplased on Pluutolt,“ ütles Ilves.

The Daily Beast meenutab oma artiklis hiljutist ÜRO inimõiguste komisjonis peetud kõnet, kus üks Vene diplomaat ütles, et keelt ei tohiks kasutada gruppide eraldamiseks ja Venemaa on mures sammude pärast, mida Eesti on selles osas astunud.

Ilves ei usu, et Moskval õnnestub sel rindel midagi saavutada, märkides, et Vene päritolu inimesed elavad Eestis märksa paremat ja vabamat elu kui venelased oma kodumaal.

„Kui sa ei taha eurot, ei taha seaduste kehtimist, tahad tööjõu vaba liikumist Siberisse ja seista ELi viisa saamiseks järjekorras, siis see võib olla kellegi jaoks valik, kuid see ei ole tegelikult probleem,“ ütles president iroonilise muigega. Ta märkis, et Tallinn on liberaalsete venelaste lemmiksihtpunkt, kuhu põgeneda nende autoritaarsemast ühiskonnast.

Hetkel kuum