Eduka Eesti idee saab seaduseks

Vilja Kiisler 24. aprill 2014, 10:20

Eduka Eesti arvamuskonkursi eelmisel hooajal kolmanda koha võitnud idee teha „õiget“ äri elamislubadega on vormumas seaduseks.

Siseministeerium on kooskõlastusringile saatnud eelnõu, mille kohaselt saavad suurinvestoritest ettevõtjad eritingimustel Eesti elamisloa, kui lubavad investeerida siinsesse äriühingusse või investeerimisfondi vähemalt miljon eurot.

„Soovime soodustada investorite elamaasumist Eestisse ja nende tegutsemist siin kujul, mis on avalikes huvides ja aitab kaasa Eesti majanduse arengule,“ ütles siseminister Hanno Pevkur. „Välisinvestorite siiatoomiseks tuleb neile pakkuda hüvesid, mis oleksid rahvusvahelises võrdluses konkurentsivõimelised ja seda seadusemuudatustega teemegi.“

Ettevõtja Raul Allikivi pani 2013 Eduka Eesti arvamuskonkursil ilmunud loos ette, et  Eesti elamisluba soovivalt Venemaa või Hiina rikkalt kodanikult ei tuleks nõuda mitte mõne vanalinna korteri ostmist, vaid investeeringut Eestis registreeritud riskikapitali fondi.

„Investeering võiks olla näiteks 100 000 eurot üheaastase elamisloa eest, 200 000 eurot kaheaastase elamisloa eest ning 500 000 eurot alalise elaniku staatuse eest,“ kirjutas Allikivi. „Investor võib fondi vabalt valida ning oma investeeringu tootluse võrra ka tulu teenida. Osaluse fondis võib investor realiseerida elamisloa lõppedes, aga mitte enne kui kolm aastat pärast algse investeeringu tegemist.“

Allikivi viitas arvamusloos vanalinna korteritele viitas sellepärast, et avalikkusel oli veel hästi meeles 2011 puhkenud elamislubade müügi skandaal. Selle keskmes olid IRLi poliitikud, „äraostmatute“ taustaga Indrek Raudne ja Nikolai Stelmach IRLi liige Siim Kabrits. Raudne ja Stelmach on tänaseks IRList lahkunud, Kabrits aga kuulub siiamaani riigikokku. Elamislubade müügi skandaal puhkes, kui ETV saade „Pealtnägija“ avalikustas, et Tallinna vanalinnas Kooli tänaval asuvasse majja on ettevõtte registreerinud suur hulk Venemaa ja teiste eksliiduvabariikide miljonäre.

Raul Allikivi on Äripäevale rääkinud, et konkursile esitatud idee sündis osaliselt ajal, mil ta töötas majandusministeeriumis ja panustas sellekohase eelnõu loomisse. Praegu tegutseb Allikivi Jaapanis ettevõtluskonsultandina ja lükkab käima ettevõtet, mis hakkab Eestisse tooma Jaapani käsitööõlut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. April 2014, 11:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing