Artikkel
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Tartu perefirma võttis norrakatelt unikaalse äriniši üle

  Haiglamööbli ja meditsiinitehnika tootja, Tartu perefirma OÜ EQUA on hakanud seeriaviisiliselt tootma unikaalset invaabivahendit – patsiendi tõstukit, mis kokkupanduna näeb välja nagu tavaline seinakapp.

  „Tegu on norrakate välja töötatud innovaatilise nišitootega,“ tutvustas EQUA juhataja Tanel Joost tõstukit, mille kaubamärk Integralift kuulub norrakatele. „Oleme käinud maailma suurematel meditsiinitehnika messidel ega ole kusagil näinud isegi ligilähedast toodet.“
  Integralifti hakati kuus aastat tagasi tootma Norra ühes suures ratastoolitehases. Õige varsti võeti ühendust ka EQUAga, kuna Tartu firma oli neile varem mõningaid detailide teinud. Seekord sooviti EQUA-lt paarkümmend väikest töötavat mudelit, et müügimeestel oleks hea näidata, kuidas Integralift töötab.
  „Rahalises mõttes oli see katastroof, mudelite valmistamiseks läks sadu tunde ja üks mudel maksis alla saja euro,“ meenutab Joost. „Ma sain väga selgelt aru, et see ei ole mingi äri, aga äkki viib see kunagi suurema koostööni.“
  Mitu aastat hiljem tuldigi EQUAsse jutuga, et äkki teete hinnapakkumise ja kaalute Integralifti tootmist. „Suur firma tahab sellise keerukuse ja kompleksusastmega tooteid vorpida tuhandetes,“ tõi Joost välja peamise põhjuse, miks norrakad tootmisest loobusid. „Meiesugune väikefirma püüab asjaga hakkama saada, samas me loodame samuti, et tulevikus müüme tunduvalt suuremas koguses tõstukeid.“

  Maailmas unikaalse lahendusega patsientide tõstuki Integralift töötasid välja kaks norralast.

  Puldiga juhitav tõstemehhanism, mootor ja akud on integreeritud kitsasse seinakappi.

  Tõstuk on mõeldud puudega inimesele, kes ei suuda end ise käte jõul ratastoolist voodisse ja vastupidi vinnata. Tõstuk võimaldab liigutada kuni 230 kilogrammi kaaluvat inimest mitme meetri raadiuses.

  Mõeldud peaasjalikult meditsiini- ja hoolekandeasutuses kasutamiseks, sobib ka koju või hotelli, sest kokkupanduna näeb välja nagu tavaline seinakapp.

  Tartu firma OÜ EQUA tootis esimese partii Integralifte eelmise aasta lõpus. Firma teeb vajalikud mehaanikaosad, elektroonikadetailid tulevad ASist Tradex ja puitosad OÜst Velma Mööbel.

  Tootel on märge tootja (EQUA) ja tootjamaa (Eesti) kohta.

  Tänavu toodetakse kuni 300 tõstukit, mille hind küünib üle 2000 euro. Tulevikus tahetakse aastas toota 500–600 tõstukit.

  Suurim edasimüüja on Inglismaa firma Innova. Integralifte on müüdud Inglismaale, Norrasse, Austraaliasse, Prantsusmaale, Tšehhi ja Šotimaale.

  Alates selle aasta suvest on EQUA-l ainuõigus müüa toodet Eesti ja Soome turul.

  Esimese proovipartii Integralifte valmistas EQUA eelmisel aastal, kui sõlmiti ka eksklusiivne tootmisleping. Tänavuseks tootmismahuks prognoosib ettevõte kuni 300 tõstukit. Toote edasimüüja maailmas on Inglise firma Innova, EQUA-l on õigus müüa tõstukeid Soomes ja Eestis.
  „Kõige keerulisem väljakutse oli elektroonika, sest see ei ole meie valdkond – meie tegeleme mehaanikaga,“ rääkis Joost. „Õnneks leidsin Läänemaalt Paliverest elektroonikakomponentide tootja ASi Tradex. Mööbli osa ehk kast tõstuki ümber tuleb pikaajaliselt koostööpartnerilt OÜ-lt Velma Mööbel.“
  Tradexi juhataja Urmas Tingase sõnul koostavad nad Integralifti jaoks vajalikud elektroonikadetailid etteantud dokumentatsiooni järgi. „Oleme üks väheseid Eesti kapitalil elektroonikatööstusi ja seepärast on meil teatud missioonitunne võtta sisse Eesti firmade väikesemahulisi töid,“ lausus Tingas. „Koostöö EQUAga on hästi käima läinud.“
  Joost möönis, et kuna Integralift on innovaatiline toode, tuleb esmalt murda vanu arusaamasid. „Edu sõltub väga palju sellest, kuidas sisearhitektid selle omaks võtavad,“ märkis Joost. „Sellise toote müük on pika vinnaga. Kui sa täna teed selgeks, et see asi on hea, siis toote tellimus võib tulla alles kahe aasta pärast.“
  Joosti andmeil on maailmas palju patsientide tõstukite tootjaid, enimlevinud on ratastel liigutatavad väikese kraana taolised tõstukid või lakke paigaldatud rööbastel liikuvad mehhanismid. „Meie toode on innovaatiline ka selle poolest, et see keskendub rohkem pehmetele väärtustele ja toetab patsiendi eneseväärikust,“ rõhutas Joost. „Kes tahaks külla tulnud sõpru vastu võtta toas, mis näeb erinevate seadmete ja mehhanismide tõttu välja nagu haiglapalat.“
  See oli ka ajendiks, miks Integralifti üks väljamõtlejaist, kes ka ise analoogseid tooteid kasutab, hakkas otsima muud tõstmise viisi. Ta tuli ideele peita tõstemoodul voodi kõrval asuvasse kitsasse seinakappi.
  Integralift on peaasjalikult mõeldud meditsiini- ja hoolekandeasutustes kasutamiseks, ent sobib väga hästi ka koju või hotelli. „Kuna tõstuki akud on alati laetud, sobib see hotellidele, kus tõstukit kasutatakse võib-olla ainult üks-kaks korda aastas,“ seletas EQUA müügijuht Martin Haavistu. „Samas ei paista see abivahend toas silma ja tuba saab kasutada kui tavalist numbrituba.“ Haavistu lisas, et Integralifti olemasolu annaks hotellile võimaluse lisareklaamiks ning teatud konkurentsieelise.
  Joosti kinnitusel tuleb EQUA lähiajal turule mitme unikaalse ja innovaatilise tootega, mille nad on ise välja töötanud. „Me ei seisa paigal, me kogu aeg arendame midagi uut ja innovaatilist,“ on tema hääles tunda uhkusenoote.

  Asutatud 5.05.1995 (kuni 17.12.1997 kandis ärinime AS Händikäpp Imidž).

  Toodab meditsiinitehnikat, haiglamööblit, inva- ning füsioteraapiavahendeid.

  Juhataja Tanel Joost, tegevjuht vanem vend Janno Joost.

  Omanikud: Tanel Joost (51%) ja Janno Joost (49%).

  Töötajaid 27.

  Tootmispinda 1700 m², laopinda 700 m².

  Eksporti läheb üle 60 protsendi toodangust (operatsioonilaudade lisaseadmed, ühekordsed kraadiklaasikatted jm).

  Koduturule müüakse invatualeti sisustust, massaažilaudu, meditsiinimööblit, palatikappe jm.

  1995 – hakkas tootma reguleeritavat tualetikäsipuud ja liikumispuudega inimestele mõeldud WC-poti tooli.

  1997 – hakkas tegema polsterdustöid, saatis esimesed eksporditooted Soome.

  1998 – sai Prantsusmaa firma, mänguasju ja laste rehabilitatsioonivahendeid tootva Wesco ainuesindajaks Eestis.

  2000 – hakkas tegema metallitöö allhanketöid Soome ja Rootsi.

  2002 lõpp – koliti praegusele tootmispinnale Tartus Lembitu tänavas.

  2015 – hakkas tootma veterinaariamööblit (operatsioonilauad, läbivaatuslauad jm).

  Tanel ja Janno Joostile kuulub võrdselt 2004. aasta aprillis asutatud CNC treimis- ja freesimistöid tegev OÜ Afterone, kus töötab 15 inimest. Afterone eelmise aasta käive oli 0,8 miljonit eurot. Afterone on 2014. ja 2015. aasta gasellettevõte.

  Oktoobris saadavad nad Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliinikusse proovimiseks uue füsioteraapiatoote – rasedate massažilaua. Sellel laual saab rase mugavalt kõhuli olla, sest keskel olev lohk võtab tänu spetsiaalsele õhusüsteemile raseda kõhu kuju ning toetab kõhtu. Novembris Londonis toimuval Euroopa suurimal veterinaariatoodete messil esitleb EQUA aga väikeloomade operatsioonilauda, millel on neli mootorit, ja tänu sellele saab lauda igatepidi reguleerida ning kallutada.
  Tanel Joost ja tema vend Janno Joost hakkasid invavahendeid tootma 1995. aastal. Pärast ränka liiklusõnnetust 1991. aastal alakehast halvatuks jäänud Tanel Joost tunnetas väga hästi, millistest invaabivahenditest on turul puudus. Esimene toode olid reguleeritav tualetikäsipuu. „See on siiani minev kaup,“ lisas ta muiates.
  Kommentaar
  Verni Loodmaa, hotellide ja restoranide liidu juhatuse esimees, Tartu hotellide Pallas ja London juht
  See, et EQUA eestvedaja Tanel Joost on tubli ja nutikas kutt, ei ole mulle üllatus. EQUA uudistoode Integralift on järjekordseks kinnituseks. Kuna tegu on siiski väga spetsiifilise vahendiga, arvan ma, et hotellides see väga laia rakendust lähiajal ei leia. Samas ei saa välistada, et meditsiiniturismile panustavad ettevõtted näevad selles võimalust pakkuda erivajadustega klientidele paremat ja mugavamat teenust. Otsuse teeb iga hotellipidaja ise.
  Hotellinõuded Eestis näevad ette invatoa olemasolu ja ma tean, et hotellid teevad selliste tubade sisustamisel koostööd invaorganisatsioonidega. Üldjuhul on invatoad suuremad ja seal kasutatakse abi- ning tugivahendeid, mis tagavad puudega inimesele ja/või tema abistajale mugavama olemise. Ma ise olen praegu ette valmistamas hotelli avamist Tartu Lõunakeskuses, mis avab uksed järgmise aasta kevadel. Ka selles hotellis on ette nähtud invatuba ja selles toas on teised reeglid kui tavalises hotellitoas. Näiteks tuleb invatuppa tavatoast teistsugune mööbel.
  Kommentaar
  Veljo Kiigemägi, Tartu mööblifirma OÜ Velma Mööbel juhataja
  Edukas koostöö EQUAga on kestnud ligi paarkümmend aastat. Oleme neile teinud kõik vajalikud puitosad ning samas oleme neilt tellinud meil töös olevatele mööbliesemetele metallosad ning pehme mööbli polsterdustööd. Seega käib meil nendega koostöö mitmel tasandil.
  Kui me seni oleme neile teinud näiteks palatimööbli ehk voodikappide puitosad, siis patsientide tõstuk Integralift on juba innovaatilisem toode. Liftikapp ise peab olema kindlates mõõtmetes, kuid väljanägemiselt saame me teha kappe erineva dekoori või värviga. Liftikapi kõrvale saab tekitada igasugust mööblit ning selliseid projekte oleme ka teinud. Näiteks soovis üks Inglismaa hooldekodu, et me sisustaksime terve toa ühesuguse mööbliga, sealhulgas liftikapiga. Meie eesmärk ongi see, et saaksime lisaks liftikapile sama projekti raames teha ka muid mööbliesemeid. See on EQUAga koostöö suur eelis.
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Ettevõtlusvabadust ähvardab invaliidsus või lausa surmahoop
Kui konkurentsiamet ei suuda regulaatorina vaba ettevõtluskeskkonna eest seista, pole ohus mitte enam majandus, vaid riik, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kui konkurentsiamet ei suuda regulaatorina vaba ettevõtluskeskkonna eest seista, pole ohus mitte enam majandus, vaid riik, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hotellid: turistid tulevad vaikselt tagasi, aga piisavalt palju raha ei saa neilt veel küsida
Turistid tulevad vaikselt Eestisse tagasi ja hotellide käive on taastunud kriisieelsele tasemele, kuid hotellide juhid tõdevad, et nad pole saanud hindu tõsta piisavalt, et see kataks aina suurenevaid kulusid. Tulevast suvest sõltub palju, sest rahapuhvrid on hotellidel koroonakriisis kokku kuivanud.
Turistid tulevad vaikselt Eestisse tagasi ja hotellide käive on taastunud kriisieelsele tasemele, kuid hotellide juhid tõdevad, et nad pole saanud hindu tõsta piisavalt, et see kataks aina suurenevaid kulusid. Tulevast suvest sõltub palju, sest rahapuhvrid on hotellidel koroonakriisis kokku kuivanud.
Konkurent süüdistab Wise’i konkurentsi kahjustamises
Eesti juurtega rahaülekandeteenust pakkuvat Wise’i süüdistab sarnases valdkonnas tegutsev Atlantic Money konkurentsi rikkumises.
Eesti juurtega rahaülekandeteenust pakkuvat Wise’i süüdistab sarnases valdkonnas tegutsev Atlantic Money konkurentsi rikkumises.
Reaalajas börsiinfo
Rakvere gasell: suvel jooksevad kliendid meid pikali
Metsa- ja aiatehnikat müüv Forestplus jõudis 2022. aastal esmakordselt Äripäeva kiiresti kasvavate ettevõtete ehk Gaselli TOPi. "Ma olen sellest unistanud," tunnistab ettevõtte omanik Riin Sats.
Metsa- ja aiatehnikat müüv Forestplus jõudis 2022. aastal esmakordselt Äripäeva kiiresti kasvavate ettevõtete ehk Gaselli TOPi. "Ma olen sellest unistanud," tunnistab ettevõtte omanik Riin Sats.
Lillepoe juht seljatas riigikohtus maksu- ja tolliameti
Juhatuse liige sai riigikohtus võidu maksu- ja tolliameti üle ja pääses isiklikust vastutusest ettevõtte maksuvõla eest, kuigi kaks esimest kohtuastet jätsid ettevõtja kaebuse rahuldamata.
Juhatuse liige sai riigikohtus võidu maksu- ja tolliameti üle ja pääses isiklikust vastutusest ettevõtte maksuvõla eest, kuigi kaks esimest kohtuastet jätsid ettevõtja kaebuse rahuldamata.
“Äripäev eetris”: Scholz tegi end tankidega veiderdamisega lolliks
Pikk venitamine ukrainlastele tankide lubamisel on teinud lolliks eelkõige Saksa liidukantsleri Olaf Scholzi enese, kuid sakslaste suhtes on tekkinud skepsis, kas nende peale saab üldse loota, leidsid ajakirjanikud saates “Äripäev eetris”.
Pikk venitamine ukrainlastele tankide lubamisel on teinud lolliks eelkõige Saksa liidukantsleri Olaf Scholzi enese, kuid sakslaste suhtes on tekkinud skepsis, kas nende peale saab üldse loota, leidsid ajakirjanikud saates “Äripäev eetris”.
Venemaa töötlemata puidu eksport kukkus 70%
Venemaa ümarpuidu eksport kukkus eelmisel aastal umbes 70% võrra, 3,5–3,8 miljoni kuupmeetrini, kirjutas Venemaa väljaanne Kommersant.
Venemaa ümarpuidu eksport kukkus eelmisel aastal umbes 70% võrra, 3,5–3,8 miljoni kuupmeetrini, kirjutas Venemaa väljaanne Kommersant.

Olulisemad uudised

Kodulaenude intressid on jõudnud 2009. aasta tasemele
Selliseid laenuintresse nagu praegu kodulaenude või ettevõtetel pikaajaliste laenude eest välja tuleb käia, ei ole Eestis nähtud aastakümne ja enama vältel.
Selliseid laenuintresse nagu praegu kodulaenude või ettevõtetel pikaajaliste laenude eest välja tuleb käia, ei ole Eestis nähtud aastakümne ja enama vältel.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.