Hansabuss ostab konkurendi

Hansabussi juhatuse liige Neeme Tammis.  Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 10. oktoober 2016 kell 2:45

Hansabuss tahab osta Harjumaa bussifirma Samat, viimati laiendas Hansabuss haaret Lätis.

Hansabuss omandas selle aasta augustis 91protsendilise enamusosaluse reisijateveoga tegelevas Läti ettevõttes Tukuma Auto SIA, mis peale bussitranspordi teenuste pakub oma tütarfirma kaudu siseriiklikke ja rahvusvahelisi maanteetranspordi teenuseid.

Tänu suvisele tehingule kasvas Hansabussi turuosa Lätis avalikus bussiliiniveos ja tellimusvedudes hinnanguliselt 10 protsendini. Hansabussi omanik Neeme Tammis ütles siis, et näeb potentsiaali veel Leedu turul.

Väiksema konkurendi, bussifirma Arilix omanikule Toomas Hainlale oli põhiliselt Harjumaal sõitva Samati ostmise plaan uudis. „Kellel raha on, see liidab – igaüks tahab paremini,“ sõnas ta. „Näevad mingit võimalust.“

Hansabussi omanik Neeme Tammis vaid nentis, et värske tehing ootab nüüd ka Eestis ees. „See info peab iseenesest paika,“ tõdes Tammis, kuid pikemalt ei soostunud ta peatsest ostust rääkima. „Kuna meil on koondumisteade sisse antud ning seitse päeva on vaidlustamisaega, siis oleme nii müüja kui ostja poolel kokku leppinud, et praegu kommentaare ei jaga.“

Konkureeriva bussiettevõtte Atko Liinid juhatuse liige Margo Tomingas ei soovi ajast ette rutata. „Ma ei kommenteeri enne, kui tehing on toimunud. Ei hakka oletuste peale kommentaare andma,“ lausus ta.

Hansabussi käive oli möödunud aastal 5 miljonit eurot, kuid oli miinuses 4044 euroga. Aasta varem ulatus käive 5,2 miljoni euroni ja ettevõte oli kasumis ligikaudu 46 000 euroga.

Võrdluseks oli Samati müügitulu mullu 2,7 miljonit eurot ning kasum peaaegu 17 000 eurot. 2014. aastal oli firma 216 000 euroga kahjumis, käive oli Samatil toona 2,6 miljonit eurot.

Samatit osta kavatsevale Hansabussile kuuluvad ettevõtted Hansa Bussiliinid AS, Hansabuss Latvia SIA, Tukuma Auto SIA ja viimase tütarettevõte Tutransauto SIA.

Hansabuss ise kuulub NTH Holdingu alla, kus tegutsevad lisaks bussitransporditeenust pakkuvatele ettevõtetele veel autorendiettevõtted Hansarent OÜ ja Baltic Mobility OÜ ning sõidukite müügi ja hooldusega tegelev AS Iv Pluss.

Hetkel kuum