IRLi järgmine käik võib panna valitsuse kõikuma

IRLil tuleb teha laupäeval valik Kaia Iva ja Helir-Valdor Seederi vahel.  Foto: fotomontaaž
Kristel Härma • 12. mai 2017 kell 4:00

Politoloogide hinnangul selgub laupäeval uut juhti valiva IRLi püsimajäämine sügisestel omavalitsuste valimistel tehtavast tulemusest. Sellest sõltub ka teiste parempoolsete erakondade saatus.

IRLi üks suurtoetajaid, ettevõtja Väino Kaldoja tõdes, et tal on kahju, kui parempoolsus laguneb või seda vähemaks jääb. „Minu kui ettevõtja jaoks on see kurb, et see sellisesse staadiumisse läinud on, aga loodame, et nad üles tõusevad," ütles ta. Kaldoja loodab, et erakond taastab oma eelneva positsiooni.

Politoloog Tõnis Saartsi hinnangul on IRLi jaoks lausa eksistentsiaalse tähendusega, kes saab erakonna juhiks ja mis suunas ta erakonna edasi viib. Sügisel ees ootavad kohalike omavalitsuste valimised võivad tema sõnul saada otsustavaks või isegi saatuslikuks kahe paremkonservatiivse erakonna jaoks, milleks on IRL ja Vabaerakond.

„On selge, et neli erakonda rahvuskonservatiivsesse nišši ei mahu," ütles Saarts ja lisas, et praegu on seal ka EKRE ja Vabaerakond ning Reformierakond, kellest viimaseid võib oma poliitilise retoorika ja programmi järgi samuti liigitada rahvuskonservatiivseks või vähemalt rahvusliberaalseks parteiks.

„Ilmselt need kohalikud valimised saavadki otsustavaks, milline neist neljast erakonnast kaob ja siin on küsimus, kas see on IRL või on see Vabaerakond," ütles ta. "Isegi kui need erakonnad lähevad ka 2019. aasta parlamendivalimistele, võib vilets esinemine kohalikel valimistel tähendada nende toetuse veelgi suuremat langust ja need erakonnad hakkavad ka seesmiselt lagunema ega jää püsima."

Politoloog Vello Pettai sõnul tuleb IRLil loota, et nende laupäevane juhivalik tõstab uue näo esile ja uue juhi ümber koondub mitte vaid uus meeskond, vaid ka kogu uus lähenemine ja ideestik, mis on praegu ahtaks jäänud. „Majandusplaani pealt on raske tuua midagi esile ja samuti rahvusteemadel. Kuskil seal on veel Vabaerakond ka, kes nopib neid hääli. See on see põhiline väljakutse."

 

Juhikandidaatidel erinevad valijad

Helir-Valdor Seederi plussina näeb Saarts, et tema võiks säilitada IRLi vanad valijad. „Ta ongi väga selgelt vana Isamaa-tüüpi poliitik, kes kehastab vana kooli rahvuskonservatiivseid väärtusi üsna usutavalt ja seetõttu hoiab loodetavasti partei püsivalijaskonna alles. Aga ta vaevalt suudab uusi valijaid IRLi taha tõmmata, sest tema valimistega ei teki ühiskonnas mingit ahaa-efekti, et nüüd on IRLil uus kvaliteet ja hingamine,“ leidis ta.

Kaia Iva võiks aga Saartsi arvates tekitada huvi potentsiaalsetes uutes valijates. Esiteks on ta naisjuht, keda IRLil ei ole olnud ja juba see ärataks tähelepanu. „Aga Iva suur miinus on loomulikult see, et ei ole sugugi kindel, et IRLi juhttuumik, keda tuntakse nime all poistebänd, tegelikult teda juhina aktsepteerib ja ta suudab ennast selles erakonnas kehtestada. Isegi Tsahknal oli sellega raskusi,“ ütles Saarts. Samuti ei pruugi IRLi konservatiivne tuumikvalija aktsepteerida naisliidrit.

Valitsusse jäämine otsustav ka sotsidele

Saarts ei näe, et IRLil oleks soov valitsusest lahkuda, kuid ei ole välistatud, et uuel juhil võivad olla sellised plaanid, et ennast jõulisemalt kehtestada. „See kahtlemata võib valitsuses tekitada pingeid. Kas see viib lagunemiseni, on iseküsimus.“

Saartsi sõnul ei ole IRLil praegusesse koalitsiooni jäämisele väga palju alternatiive, sest tagasi Reformierakonnaga ja EKREga koalitsiooni minnes oleks neil kahe rahvuskonservatiivse erakonna kõrval raske silma paista. „Praegu on nad ikkagi koalitsioonis vasakerakondadega, kus neil on mingigi võimalus parempoolse valija jaoks eristuvalt ja positiivselt silma hakata. Ja seda just liialt vasakpoolseid poliitikaalgatusi blokeerides.“

Vello Pettai hinnangul võib IRLil tulla isegi kasuks, kui neil on juht, kes ei ole valitsuskabinetis. „Võib fantaseerida ja mõelda, et ongi parem, kui erakonna juht on väljaspool valitsuse igapäevast möllu, et ta saakski valijate ja rahvaga rohkem suhelda ja vaadata, et sellel erakonnal oleks teatud imago ja kandepind laiemalt,“ ütles ta ja lisas, et praegu vajab erakond rohkem ülesehitamist kui muidu.  

Tema sõnul oleks IRLi valitsusse jäämine sotsiaaldemokraatide huvides. „Selge on see, et sotsiaaldemokraatide jaoks on ka väga oluline jääda valitsusse ja ilma IRLita oleks see keeruline ja praktiliselt võimatu ning automaatselt tooks mängu teise stsenaariumi, mis on ikkagi Keskerakond-Reformierakond,“ sõnas Pettai.

Hetkel kuum