Sirje Rank • 8. juuni 2017 kell 4:45

Brexit: Theresa May tahab tugevat mandaati

Theresa May valmiskampaania üritusel  Foto: Scanpix/Reuters

Eesti Euroopa Liidu eesistumise üks tõsisemaid teemasid on läbirääkimised Suurbritannia lahkumise üle Euroopa Liidust ehk Brexiti-kõnelused.

Tänased erakorralised üldvalimised Suurbritannias kuulutas peaminister Theresa May välja eelkõige selleks, et saada valijatelt nende kõneluste jaoks tugevam mandaat. Ka väikestel muutustel parlamendi koosseisus võib olla suur tähendus.

Fookus muutus

Ootamatud sündmused – valimiskampaania ajal toimunud terrorirünnakud Manchesteris ja Londonis – on kampaania fookust nihutanud ning muutnud valimiste võimaliku tulemuse vähem selgeks kui aprillis, mil May erakorralised valimised välja kuulutas. Toona oli konservatiividel ligi 20%ne edumaa. Nüüd on tööpartei järele võtnud. Viimasel nädalal enne valimisi on arvamusküsitlused näidanud isegi väga tasavägise võitluse võimalust.

Briti naela ja finantsturgude väljavaatest hinnatakse kõige kehvemaks tulemuseks seda, kui ükski partei valimistel veenvat enamust ei saa, näitas agentuuri Bloomberg korraldatud küsitlus. See lisaks ebakindlust ka Brexiti-kõnelusteks, mis valimiste järel ametlikult algama peaks. Kõneluste voor on kavandatud 19.-20. juunile. See on nädal, mil täitub aasta referendumist, kus britid hääletasid end Euroopa Liidust välja.

Poliitikavaatlejad on valdavalt seda meelt, et konservatiivid jäävad siiski peale ja Theresa May jätkab peaministrina. Viimastel päevadel enne valimisi püüdis ta debatti julgeolekuteemadelt tagasi Brexitile tuua, toonitades, et valijatel tuleb otsustada, kes suudab neile Brüsselist parima kokkuleppe välja kaubelda. See on Suurbritannia edasise käekäigu jaoks määrav teema. May valimiskampaania põhiteema on lubadus tagada tugev ja stabiilne valitsus.

Terrorirünnakutega sattus May aga löögi alla, kuna oli David Cameroni valitsuse siseministrina politseijõude kärpinud. Londoni linnapea Sadiq Khan ütles, et May võidu korral on terrorirünnakute tõrjumine raskem. Samas ei ole tööparteil siin veenvaid alternatiive pakkuda.

Tööpartei juht Jeremy Corbyn on oma valimiskampaanias rõhunud rohkem sotsiaalsetele teemadele ja ebavõrdsuse vähendamisele ning püüdnud pensionäride hääli, keda pahandasid Theresa May algul välja käidud plaanid toetusi vähendada. Ettevõtted tahab ta kõrgemalt maksustada ning osa tegevusalasid nagu raudteetransport ja veevarustus taasriigistada.

Naela rusikareegel

Suurbritannia naela jaoks oleks parim tulemus konservatiivide ülekaalukas võit. See annaks Theresa Mayle rohkem manööverdamise ruumi ka Brexiti kõnelustel. Väiksem enamus parlamendis sunniks Mayd aga rohkem arvestama konservatiivide partei selle leeriga, mis nõuab Euroopa Liidust lahkudes nii-öelda puhast lõiget ehk selgemat sidemete katkestamist. Euroopa Liit on Suurbritannia suurim kaubanduspartner.

„Turgudel kehtib väga lihtne rusikareegel: mida suurema enamuse konservatiivid saavad, seda parem sterlingile,“ ütles Bloombergile RBC valuutaturgude strateeg Adam Cole. See võiks kergitada sterlingi kursi USA dollarisse 1,31 dollarile. Väiksema ülekaalu korral lähevad analüütikute arvamused sterlingi käitumise teemal lahku.

Kui peaks võitma tööpartei, siis tähendaks see lühikeses vaates naela nõrgenemist, kuid võiks pikemas vaates olla naelale positiivne, kuna tööpartei puhul eeldatakse vähem dramaatilist Brexitit. Teisisõnu suuremaid jõupingutusi, et säilitada juurdepääs Euroopa Liidu ühisturule. „Ma arvan, et kui tolm settib, siis ei pea turud tööparteid sugugi halvaks tulemuseks,“ ütles Bloombergile Nomura valuutastrateeg Jordan Rochester.

Majandus saaks ergutust eelarvekulutuste suurendamistest, teisalt võib selline kurss ja võla kasv muuta keskpanga rahapoliitikat. Leiboristide võitu siiski ei oodata, küll aga võib mõeldav olla koalitsioonivalitsus.

Kõige halvem tulemus oleks, kus ükski partei ei saa selget enamust. Siis on küsimärgi all nii uue valitsuse moodustamine kui ka väljavaated kiiresti Brexiti-kõnelusi alustada. Adam Come prognoosib sellisel juhul Briti naela nõrgenemist 1,20 dollarile.

Kasv on pidurdunud

Suurbritannia majanduse seis on nõrgenenud. Kui varem sai Theresa May osutada, et Suurbritannia majanduskasv oli arenenud tööstusriikide seas kõige kiirem, siis selle aasta esimeses kvartalis oli see G7 riikide seas kõige nõrgem. Suurbritannia majanduskasv aeglustus 0,2%-le. Samal ajal on naela nõrgenemisest kiirenenud inflatsioon, mis sööb vähemaks inimeste reaalsissetulekuid. Palgatõusustempo pole suutnud inflatsiooniga sammu pidada. Kui ettevõtted oma investeeringud Brexiti-läbirääkimiste tulemusi oodates ootele jätavad, jääb oluline mootor majanduses tühikäigule.

OECD prognoosib oma värskes maailmamajanduse ülevaates Suurbritannia majanduskasvu aeglustumist läinud aasta 1,8 protsendilt tänavu 1,6%-le ja tuleval aastal ühele protsendile.

„Suurim risk majandusele on ebakindlus, mis ümbritseb Euroopa Liidust lahkumise protsessi,“ nentis OECD. „Kui kindlusetust on rohkem, võib see kodumaiseid ja välisinvesteeringuid mõjutada prognoositust rohkem. Kui aga kõnelused liiguvad kiiresti edasi ja sidemed Euroopa Liiduga jäävad tugevaks, võib tulemus olla prognoositust parem.“

Financial Times kirjutas äsja, kuidas ELis kardetakse läbirääkimiste võimalikku karile jooksmist. Euroopa Liit on esitanud oma nõudmised – esmalt tuleb läbi rääkida lahkumise tingimused ja alles siis saab hakata kõnelema ELi ja Suurbritannia uute suhete kokkuleppest. Eriti teravaid vaidlusi võib oodata „arve“ üle, mille EL brittidele EList lahkumiseks esitada kavatseb.

Hetkel kuum