Lobjakas: tekkida võib vene erakond

Ahto Lobjaka sõnul on Eestisse peagi tekkimas vene erakond.  Foto: Erik Prozes
Eliisa Matsalu • 27. juuni 2017 kell 11:45

Eesti poliitikas võib tekkida vene erakond ja IRLi esimees Helir-Valdor Seeder võib plaanida valitsusliidu lõhkumist, ütles poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas.

Eesti poliitmaastikul püütakse üha rohkem kaarte segi ajada. Eile teatasid Marko Mihkelson ja Margus Tsahkna, et lahkuvad IRList ja lõid selle otsusega segi riigikogus häälte jagunemise. Samal ajal on üha kindlam, et Edgar Savisaar tuleb sügisel kohalikel omavalitsuse valimistel välja oma nimekirjaga. Samuti pole Mihkelson välistanud, et tekkida võiks hoopiski uus erakond.

Poliitikaanalüütik Ahto Lobjaka sõnul on aga Mihkelsoni sõnad, justkui pole ta Eestile veel kõike andnud ja et võib-olla teeb uue erakonna, nali. "Esiteks on parempoolseid erakondi juba kolm tükki ja kui ta oleks millekski võimeline, siis oleks ta seda teinud erakonna sees," ütles Lobjakas. Seega on Lobjaka arvates välistatud, et tekiks uus parempoolne erakond. Küll aga on võimalik, et lõhki läheb Keskerakond ja tekib uus vene erakond.

Nimelt kui osa Keskerakonna liikmeid koos Olga Ivanova, Yana Toomi ja Edgar Savisaarega panevad kohalikel valimistel välja oma nimekirja, võivad nad Lobjaka sõnul panna käima midagi, mida pole enam võimalik peatada.

"Sellest oleks väga raske tagasi tulla. See on midagi, mis viiks tõenäoliselt Keskerakonna juhatuse drastilise sammuni ehk siis nende liikmete väljaviskamiseni," selgitas Lobjakas. See aga tähendaks omakorda, et tekiks sisuliselt vene erakond ja vene agenda, mida pole Eestis olnud 25 aastat. Lobjakas lisas, et praegu ongi Eestis anomaalne olukord, kus 25-30% elanikkonnast on esindajata ja kaua selline asi enam jätkuda ei saanukski.

Integreerumine võtmeküsimus

Kui selline stsenaarium peaks täide minema, sõltub Lobjaka sõnul palju Jüri Ratase riigimehelikkusest ja visioonist, kuidas ta on võimeline integreerima uut vene erakonda eesti omaga nii, et vene hääled ei hakkaks eesti omadele vastanduma. Lobjaka sõnul oleks ideaalne variant, kui tekiks uus partei, kuid see seotaks usinasti Keskerakonnaga.

Ta tõi näiteks Saksamaa, kus Angela Merkeli kristlik-demokraatlikul erakonnal on Baierimaal omaette kristlik-sotsiaalne erakond. "Nad on kaks täiesti eri parteid, ent teevad koos koalitsiooni ja kuigi aegajalt pole nad teineteisega rahul, on nad justkui ühe munaraku kaksikud," selgitas Lobjakas.

Ahto Lobjakas,, poliitikaanalüütik

Seeder kavatseb kas ringist ruudu teha või ütleb, et kavatseb valitsusest lahkuda.

Kui sarnane olukord tekiks ka Keskerakonnas, oleks see Lobjaka sõnul Eestile miinimumprogramm. "Nii ei vastanduks vene hääled eesti omadele, nagu seda tahab Reformierakond," ütles ta ja viitas Eerik-Niiles Krossi arvamusloole Postimehes, mis oli mõeldud vastusena Jaak Alliku integratsiooniteemalistele seisukohtadele. Krossi loost jäi Lobjakale mulje, et Reformierakonnas on jõude, kes tahaks Eestist teha anti-Palestiina, kus eestlased tõrjuksid riigist välja venelasi samamoodi, nagu tõrjuvad juudid Iisraelist välja palestiinlasi. Mis aga tähendab Lobjaka sõnul vaid konflikti. "See on ajalooliselt vastutustundetu kurss. Me peame venelased ühiskonda integreerima viisil, millega nad ka ise rahul oleks," ütles ta.

Võimalus, et Ratas suudab sellise olukorra Keskerakonnas kehtestada, on umbes 50...60%. "Täiesti ei välista, aga suurt optimismi mul ka pole," ütles ta. "Ratas on nagu tabula rasa, kellel on tugevaid külgi, kuid ühtlasi ka suuri kaardistamata alasid, mis on üllatav inimese kohta, kes on nii kaua poliitikas olnud," nentis ta.

Enamusvalituse seis lahja

Kuigi Lobjakas nimetas Mihkelsoni sõnu naljaks, peab ta siiski Mihkelsoni ja Tsahkna lahkumist oluliseks sündmuseks. "Nad muutsid kahemehe-show'na üleöö ära meie parlamendi reaalsuse, kus kõik kombinatsioonid IRL-Vabaerakond-Reformierakond ja EKRE-IRL-Reformierakond on praktiliselt kadunud," selgitas Lobjakas.

See aga tähendab, et praegu on enamusvalitsus võimalik vaid Reformierakonna ja Keskerakonna Ratase või Kadri Simsoni tiiva koostöös.

Lobjakas usub, et Mihkelson hoiab 2019. aasta riigikogu valimisteni kümne küünega parlamendikohast kinni ja liitub suure tõenäosusega Reformierakonnaga. Seal on Lobjaka sõnul tal lootust leida Urmas Paeti ja Keit Pentus-Rosimannuse kõrval oma nišš, kuna Reformierakonna välispoliitika-pink on kaunis lühike. Tsahkna on aga Lobjaka sõnul tõsisem juhtum, sest paistab, et tal on plaan end vähemalt mõneks ajaks poliitikast taandada.

Kõnekaimaks peab Lobjakas hoopis IRLi esimehe Helir-Valdor Seederi sõnu, justkui oleks praeguse olukorra IRLis põhjustanud koalitsioonileping. "See tähendab, et Seeder kavatseb kas ringist ruudu teha või ütleb, et kavatseb valitsusest lahkuda," ütles Lobjakas ja lisas, et vastasel juhul Seeder ei kritiseeriks nii karmilt koalitsioonilepingut, millele tema enda erakond on alla kirjutanud.

Õhupall IRLi suurkogul, kus esimeheks valiti Helir-Valdor Seeder  Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum