Äripäev • 24. august 2017 kell 9:28

Suur osa Soome töökohtadest on supertöökohad

23 protsendil soomlastest on supertöö.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Soome töötingimuste baromeetri eelmise aasta uuringu tulemustest selgub, et ligi neljandik sealsetest töökohtadest on nn supertöökohad, mis edestavad kõigi näitajate põhjal teisi töökohti.

Supertöökoht on 23 protsendil Soome töötajatest. Baromeetri põhjal on kõige kehvemaid, nn probleemseid töökohti, põhjanaabritel 13 protsenti, vahendas Soomes elavate eestlaste portaal eestinen.

Töötingimuste järgi jagunevad töökohad Soomes viide kategooriasse:

SupertöökohadNõudlikud, aga kvaliteetsed töökohadRasked põhitöökohadKerged, aga sotsiaalselt ebarahuldavad töökohadProbleemsed töökohad

Supertöökohad erinevad teistest selle poolest, et neis on töötajatele loodud eriti head töötingimused. Sellised ametid on näiteks erasektori ettevõtete juhid, kooliõpetajad, kõrgkoolide õpetajad ja tehniliste ning kaubanduslike erialade spetsialistid. Enamikul neist on kõrgharidus.

Nõudlikud, aga kvaliteetsed töökohad on näiteks avaliku sektori juhtivad ametid, erasektori kontoritöö, samuti müügi- ja transporditöö.

Rasked põhitöökohad on sotsiaalselt hinnatud, aga füüsiliselt rasked töökohad. Sellised töökohad on näiteks ehitus- ja remonditöö, maa- ja metsamajanduse töö, teenindus, haiglahooldus, koristus ja ettekandjate ametid.

Kerged, aga sotsiaalselt ebarahuldavad töökohad on keskmist või kõrgemat haridust nõudvad, aga sellised, kus esineb sotsiaalseid probleeme.

Väikseim grupp on probleemsed töökohad. Need on enamasti sellised, kus puudub paindlikkus. Sellised töökohad on näiteks kiirtoidukohtade töö, sekretärid, kaevandusmasinate töö, postitöötajate, koristajate ja masinaremonti töö. Enamikul neist on põhiharidus.

Hetkel kuum