Äripäev • 6. september 2017 kell 15:38

Nordea kolibki Rootsist ära

Nordea nõukogu esimees Björn Wahlroos.  Foto: Reuters/Scanpix

Nordea kolib peakontori Stockholmist Helsingisse, kirjutas Kauppalehti.

Nordea nõukogu juht Björn Wahlroos nimetas Soome eeliseks kuulumist Euroopa Liidu pangandusliitu. Lahkumise tõukeks sai Rootsi valitsuse plaan tõsta järsult pankade kriisihaldusmakseid, mis peaksid vajadusel tagama vahendid pankade päästmiseks.

Tänane otsus paneb punkti pool aastat kestnud põnevusloole, mille käigus Wahlroos üritas sundida Rootsi valitsust plaanist loobuma.

„Nordea on pool aastat hoolega hinnanud kontserni konkurentsivõimet ja väljakutseid. Nõukogu otsus peakontor Soome kolida põhineb nendel arvutustel,“ vahendas pressiteade Wahlroosi sõnu.

Helsingin Sanomat kirjutab, et Soome valitsus ei pakkunud omalt poolt Nordeale midagi ja pank midagi ka ei palunud. Nordea juhtkond kohtus kevadel Soome peaministri Juha Sipilä ja rahandusministri Petteri Orpoga, kuid tegelikke läbirääkimisi ei toimunud.

Soome kasulikkus oli Nordea poolt vaadates nii ilmselge, et mingeid boonuseid polnud lisaks vaja. Puhtalt ELi pangaliitu kuulumine säästab Nordeale maksudelt miljardi. Pangaliit tagab ka selle, et reegleid ei saa muuta ühe riigi soovil, vaid reeglid on kõikidele liikmetele ühesugused.

Leht küsib, mis kasu Soome Nordea tulekust saab, kasvatab ju kolimine Soome pangasektori riske olulisel määral. Nordea Soome tütarettevõtte lahkumine Soomest aastavahetusel viis kaasa kolm viiendikku riigi pangasektorist. Selle järel ulatus Soome panganduse maht napi 200 miljardi euroni.

Kogu Nordea üle 600 miljardi euro suurune maht kasvatab nüüd ka Soome panganduse riskid neljakordseks. See pole muidugi probleem nii kaua, kui kõik läheb hästi.

Soome pangandusjärelevalve andis teada, et tervitab Nordea Soome tulekut, vahendas Kauppalehti.

Nordea järelevalve liigub Rootsist Euroopa Keskpanga ja Soome finantsjärelevalve kätte ja Soome amet hakkab kohe Nordea tulekut ette valmistama. Soome finantsjärelevalve juht Anneli Tuominen ütles, et amet vajab selleks lisajõude.

Hetkel kuum