Äripäev • 9. november 2017 kell 12:45

HKScani tulemus alles katastroofi algus

Foto: Veiko Tõkman

Rakvere lihakombinaadi emafirma HKScani uus tehas Soomes on katastroof – investeering kasvab, kulud suurenevad ja mitme kuu müük on hukas, kirjutab Kauppalehti.

Lihatootja kolmanda kvartali tulemus jäi kesiseks ja ettevõte on juba hoiatanud, et jääb sel aastal võrreldavate tulemustega miinusesse.

Selles on süüdi Soomes Raumas asuva broileritehase ebaõnnestunud käivitamine, kus kulud kõvasti kasvasid - algul 80 miljoni euro suuruseks planeeritud investeering on paisunud 100 miljoni euroni, sest tuli lisada seadmeid. Ettevõtte müügitulemused langesid, sest tekkisid probleemid kauba tarnega.

Tulemuses peegelduv on alles katastroofi algus, sest probleemid algasid septembri kahel viimasel nädalal. Põhilised raskused langesid oktoobrisse.

Käivitamiskulud püsivad endiselt suured, sest paralleelselt kasutatakse teiste tööstuste teenuseid ka novembris. Kauppalehti kirjutas, et HKScan loodab kõik korda saada järgmise aasta alguseks.

Ettevõttel on raskusi igal alal. Soomes piirab loomalihapuudus, kogumüük vähenes ja turuosa kahanes. Suurenenud tootmiskulud tõmbasid HKScani kasumlikkuse alla ka Rootsis. Taani broileriäri on miinuses. Ainult Balti riigid peavad vastu.

Samal ajal tegutseb Soome turul erakordselt kasumlikult konkurent Atria, kellel on tootmine ka Eestis.

Tunnistab olukorra tõsidust

HKScani tegevjuhi Jari Latvaneni sõnul on nende seisukord tõsine, nii et tuleb taas alustada tootmise tõhustamist kõigil turgudel. Säästumeetmeid ta ei avalda, aga nende lõppaastaks on plaanitud 2020.

Üks probleemkoht on Vantaa vananenud tehas, mille tootlikkus jääb alla Rootsi tehasele. Vantaas on plaanis tõhustamine ilma investeeringuteta, sest neid ei kannata ettevõte välja.

HKScani suurim omanik LSO Osuuskunta on murelik. Ettevõtte omakapital on veel positiivne, kuid võlad suurenevad, kui kassavoogu ei tule. Alles hiljuti andis ettevõte välja tagatiseta võlakirju 135 miljoni euro eest, kuid vaid osa sellest läks vana võla kustutamiseks.

Ettevõtte tegevjuht alustab muutustest juhtkonna kahe liikme väljavahetamisega. Kauppalehti märgib, et Latvanen on siiski oskuslik turundusmees, kes kaunistas kehvi majandustulemusi teatega, et käima läks sealiha eksport Hiina.

Hetkel kuum