Majatootjad sõlmisid Norras suure lepingu

Q-haus Baltic OÜ tegevjuht ja omanik Reino Soots.  Foto: Tööstusuudised.ee

Moodulmajade tootja Q-haus Baltic sõlmis mullu novembris Norras suurlepingu 48 maja tootmiseks ja tarnimiseks. Suurprojektiga on seotud kokku neli Eesti majatehast.

Eesti ja teiste Ida-Euroopa riikide majatootjatel läheb praegu Skandinaavias nõnda hästi, et käsitööpalkmaju tootva Hobbiton OÜ juht Andrus Prangli pidi hiljuti Äripäevale antud intervjuus tõdema, et siinpoolsed tootjad on Norra kohalikud tootjad turult välja suretanud, kirjutab tööstusuudised.ee.

Prangliga nõustub ka moodulmaju tootva Q-haus Baltic OÜ tegevjuht ja omanik Reino Soots, kelle sõnul on vähemalt Eesti tootjate majade kvaliteet ja tehnilised lahendused Skandinaavia tootjate majadest paremad. “Eesti majatehased on üldjuhul Skandinaavia tehastest sammukese võrra ees. Hinnavahet meil enam pole, aga majade valmidusaste on parem, tehnoloogiline tase on parem ja ka inseneritöö on oluliselt detailsem,” toob Soots välja Eesti toodangu trumbid.

Hinnavahet Eesti ja Skandinaavia toodangu vahel pole Sootsi sõnul nüüdseks pea aasta, sest meie tooraine ja tööjõukulud on teinud viimase aastaga tugeva hüppe. “Tootjana näen, et me kõik oleme seoses kulude kasvuga oma hindu tõstnud ja erilist hinnavõitlust Eesti tootjatel omavahel pole,” kirjeldab Soots turuolukorda ja lisab, et Eesti majatehastel läheb järjest paremini ja kõigile jagub tööd piisavalt.

Suur leping Norrast

Head näidet sellest, kuidas Eesti tootja nii Läti kui ka Norra konkurendid seljatas ja suure lepingu sai, ei peagi kaugelt otsima – see näide on Q-haus ise.

Vaade maa-alale ja 48 majale, mille Q-haus Baltic toodab ja tarnib.  Foto: Q-haus Baltic OÜ

Toodab ja paigaldab kokkupandavaid puitehitisi: suvilaid, saunasid, maju ja nende elemente.

Ekspordib peamiselt Norrasse (70% müügitulust) ja Rootsi (25%).

Omanik ja tegevjuht Reino Soots Meru Baltic OÜ kaudu.

Käive 2017. aastal 3,7 mln eurot, aasta varem 2,8 mln eurot.

Ärikasum 2016. aastal 234 893 eurot, kasvas aastaga 128%.

Ettevõte sõlmis mullu novembris lepingu suure Norra peatöövõtja AF Gruppeniga ühtekokku 48 moodulmaja tootmiseks Oslost umbes 100 kilomeetri kaugusele Frederikstadi. AF Gruppeni klient ehk majade lõpptellija on aga OBOS, mis on riigi osalusega kinnisvaraettevõte ja ühtlasi kõige suurem kinnisvaraomanik Norras.

Lepingu väärtus on muljetavaldav ja jääb Sootsi sõnul nelja miljoni euro kanti. Loomulikult oli tahtjaid teistegi riikide tootja hulgas. “Ma ei tea, kes Eesti firmadest veel pakkumise tegi, kuid tean, et kindlasti oli üks Norra firma ja üks Läti firma,” märgib Soots. Eestisse ei toonud seda lepingut aga mitte hind, vaid usaldusväärsus, usub ta.

Soots lisab, et tegelikult on AF Gruppen varem ühe teise projekti jaoks ka Läti tootjat kasutanud, kuid paljude tehniliste probleemide tõttu see projekt hästi ei lõppenud.

Q-hausi suhtlus AF Gruppeniga oli enne suurprojekti allkirjastamist kestnud juba kolm ja pool aastat ning väga suur osa kogu lepingu sõlmimisel oli just ettevõtte müügidirektoril Airon Voolaidil.

Kuna projekt on sedavõrd suur, kaasas Q-haus abi ka väljastpoolt. “Meie tootmine saab projektiga kenasti hakkama, sest meil on head partnerid, kes aitavad toota. Abiks on Pinska OÜ, Nordic Houses KT OÜ ja Welement AS,” kiidab Soots.

Mõistagi ei tulnud nii suure lepingu saamine kergelt. Kuidas ettevõte lepinguni jõudis ja mida selline diil võiks teistele Eesti majatootjatele tähendada, saab edasi lugeda teemaveebist tööstusuudised.ee.

Hetkel kuum