Aivar Hundimägi • 29. november 2018 kell 10:14

10 asja, mida teha enne üürikorteri ostmist

Koidu Ehituse juhatuse liige Karin Vinkel.  Foto: Raul Mee

Tallinna kesklinnas on uute kinnisvaraprojektidega alustamine praegu keeruline, sest kinnistu omanikud küsivad liiga kõrget hinda ning ehitajale ja arendajale kasumiks ruumi ei jää, ütles üürikinnisvara arendava Koidu Ehituse juhatuse liige Karin Vinkel Äripäeva raadio hommikuprogrammis.

„Minu vaatevinklist on alati hea aeg investeerimiseks, tuleb lihtsalt leida õige objekt ja jälgida, et numbrid äriplaanis klapiksid. Kui sul on raha ja sa ootad, ootad, ootad soodsamat hetke investeerimiseks, siis võid hiljem avastada, et seda soodsamat hetke ei tulnudki,“ rääkis Vinkel. Ta märkis, et teab inimesi, kes juba 2016. aastast ootavad üürikinnisvarasse investeerimisega ja lasevad oma sääste inflatsioonil ära süüa, selle asemel, et üüritulu teenida.

Nüüd on aga tekkinud turul olukord, kus uute arendusprojektidega alustamine on muutunud riskantsemaks, sest äriplaanides olevad numbrid pole arendajatele ahvatlevad.

Vinkeli sõnul on praegu väga raske leida investeerimiseks sobivat objekti. „Olen koos meeskonnaga väga palju projekte läbi arvutanud ja me ei ole leidnud seda õiget,“ lausus Vinkel. Tema sõnul on müüjate hinnasoov nii kõrge, et arendajale ning ehitajale enam kasumit ei jää. Arvutused näitavad, et paljude praegu turul müügis olevate objektide puhul jääks ehitajale ehitamise rõõm ning arendajale arendaja riskid. Riskid on liiga suured, et arendamisega alustada, lausus Vinkel.

Vinkel on enda kogemusele tuginedes koostanud 10 soovitust, millega tuleks enne üürikorteri ostmist arvestada.

1. Ole abivalmis ja hea suhtleja

2. Vasta järgmistele küsimustele: miks soovid investeerida üürikorterisse, kui suur tootlust investeeringult ootad, milliseid üürnikke oma klientideks ootad, millist korterit soovid investeeringuks osta ja millises piirkonnas, kui kaua sa üüriäri teha plaanid?

3. Enne investeerimist tutvu turul oleva 50-100 objektiga ja võrdle neid omavahel

4. Asukoht on kõige olulisem, sest maja ühest kohast teise hästi liigutada ei saa.

5. Ära tee turuuringut ainult oma naabri ja sõprade seas ning ära lähtu nende arvamusest.

6. Kui oled konkreetse korteri leidnud, siis enne otsuse tegemist uuri ümbruskonda ja räägi naabritega.

7. Kontrolli välja valitud korteri ehituskvaliteeti.

8. Kunagi ei ole garanteeritud, et sinu plaanid realiseeruvad. Seetõttu arvuta enda jaoks läbi erinevad stsenaariumid.

9. Tee selgeks, millised maksukohustused sul tekivad.

10. Pärast vara ostu tee sellele kindlustus.

Täispikkuses saab intervjuud Karin Vinkeliga kuulata Äripäeva raadio hommikuprogrammi podcastist. Intervjuud saab kuulata alates 29:15.

Hetkel kuum