Kristjan Pruul • 28. detsember 2018 kell 11:17

Peatselt saab annetada ka tuludeklaratsioonist

Enammakstud tulumaksu saab ületulevast aastast vabaühendustele annetada.  Foto: EPA

Ületulevast aastast tekib tulumaksudeklaratsiooni esitamisel võimalus oma enammakstud tulumaks riigilt tagasi küsimise asemel lasta mõne vabaühenduse kontole kanda.

"2020. aasta jaanuariks valmistab maksu- ja tolliamet ette tehnilise lahenduse, mis võimaldab füüsilisel isikul tuludeklaratsiooni esitades valida, millistele tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas olevatele ühingutele oma enammakstud tulumaks suunata. Seejärel kannab maksuhaldur soovitud summa annetusena valitud ühingu ettemaksukonto arvestusse," selgus riigikogus pühade eel esimese lugemise läbinud tulumaksuseaduse muutmise eelnõust.

Muudatusest täiendavat maksukulu riigieelarvele ei kaasne, kuid negatiivne mõju riigieelarvele tuleneb ühekordsest e-keskkonna arendusest, mille maksumus on orienteeruvalt 20 000 eurot.

Lisaks kaotatakse ära komisjon, mis praegu maksu- ja tolliametile nõu andis, milliseid ühendusi tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas hoida, milliseid välja visata. Vabaühendused on ise tõdenud, et sellest komisjonist ei ole enam nii palju tulu tekkinud kui kunagi, kui see komisjon loodi. Ka saab tulevast suvest vabaühendusi nimekirja kanda aastaringselt, seni tehti seda kord aastas.

Vabaühenduste Liit ootas muudatuste rakendumist juba varem. "Palume jõustada muudatus varem kui 1. jaanuaril 2020. Me ei tea ühtki põhjust, miks ei võiks jõustuda eelnõu näiteks üldises korras, et asjatu bürokraatia väheneks võimalikult kiiresti. On ju seda ideed arutatud juba tänaseks üle kahe aasta. Kuna tegu on maksumaksjale soodustava muudatusega, puudub vajadus ka üleminekuajaks," kirjutas liit riigikogu rahanduskomisjonile.

Liidu ettepanek jäeti riigikogus arvestamata, sest esialgse ajakava järgi jääb ka maksu- ja tolliametile piisavalt aega, et pooleliolevad taotlused lõpuni menetleda. Pealegi tahab maksu- ja tolliamet muuta taotluste esitamise elektrooniliseks, mistap ei ole võimalik vastavaid IT-arendusi juba 2019. aastal rakendamiseks valmis saada ning tehnilised lahendused valmivad 1. jaanuariks 2020.

Hetkel kuum