Äripäev • 15 märts 2019

Itaalia energiahiid istutab Aafrikasse Eestist kaks korda suurema metsa

Itaalia Eni lubas Lõuna-Aafrika katta metsaga  Foto: EPA

Üritades veenda aktsionäre ja üldsust soovis muutuda keskkonnasõbralikumaks, lubab Itaalia energiahiid Eni uuenduste ja tohutu metsa istutamisega viia oma tootmisega süsihappegaasiemissioonid nulli.

Eni tegevjuht Claudio Descalzi lubas ettevõtte aastastrateegia tutvustusel vähendada metaani lekkeid ja jääkgaaside põletamist. Lisaks on kavas Aafrikasse istutada 81 000 ruutkilomeetrit metsi, kirjutas Financial Times. Eesti pindala on 45 000 ruutkilomeetrit.

Rääkida süsihappegaasi emissiooni nulli viimisest saab siiski ainult Eni uurimis- ja tootmisüksuste kohta. Jutt ei käi Eni toodangust tekkivast süsihappegaasist.

Muljetavaldav laas rajatakse jupiti Lõuna-Aafrika Vabariiki, Zimbabwesse, Mosambiiki ja Ghanasse.

Metsade rajamisega üritavad Eni-taolised kontsernid väita, et see tasandab energiatööstuse saastava mõju. Shelli juht Ben van Beurden ütles eelmisel aastal, et kliimasoojenemise pidurdamiseks tuleks Amazonase vihmametsi pindalalt kahekordistada. Amazonase metsamassiiv on 5,5 miljonit ruutkilomeetrit.

Eni lubab edaspidi kulutada 10 protsenti põhivarainvesteeringutest kontserni profiili rohelisemaks muutmiseks. Selle alla käib muuhulgas metsa istutamine ja vanade rafineerimistehaste rekonstrueerimine "rohelisema" kütuse tootmiseks.

Samal ajal lubas kontsern tõsta nafta ja gaasitootmist 1,9 miljonilt barrelilt päevas 2,1 miljonini. Kontserni teatel olla nad kasumlikud 25 dollarise hinna juures barreli eest.

Hetkel kuum