investor Toomas • 24. juuli 2017 kell 4:30

Investor Toomas: Microsoft näitas uuenemisvõimet

Microsoft  Foto: EPA

Küll on hea, kui tuleb häid uudiseid ettevõttest, millesse investeerinud oled. Nii oli läinud nädalal Microsoftiga, millesse panustasin juba aastaid tagasi.

Head meelt tegi mulle see, et see „vana“, või olgu - keskealine (42) tehnoloogiafirma on suutnud nii moodsas vallas nagu pilveteenused tugevalt kanna maha saada. Sellest kiire kasvuga sektorist tulid Microsofti viimase kvartali parimad kasvunumbrid. Tänu sellele sektorile tuli kogu kvartalitulemus hea, mis kergitas ka Microsofti aktsia uuele rekordile. Viimase aastaga on aktsia tõusnud oma 33%.

Keskealine, aga hea võhmaga

Mitmed varasemad katsed keskealisena uue aja vooludega kaasa joosta, et korvata tulude vähenemine traditsioonilisest arvutitele Windows operatsioonisüsteemi tarkvara müügist, on Microsoftil ka äpardunud. Olgu see Nokia mobiiltelefonide ost või katsed konkureerida otsingumootrite sektoris. Pilveteenustega on läinud palju paremini – see on olnud juba mitu viimast kvartalit staarvaldkond Microsofti majandustulemustes. Läinud nädalal avaldatud raport näitas, et Microsoft on pilveteenuste turu liidri Amazon Web Services järel kindel teine.

Microsofti pilveteenus Azure, mis laseb ettevõtetel oma rakendusi Microsofti andmekeskustes ladustada ja jooksutada, tõesti meeldib kasutajatele. Nõudlus nende teenuste järgi peaaegu kahekordistus viimases kvartalis. Firma finantsjuht tunnistas, et just Azure aitas saavutada oodatust paremat tulemust.

Ent ka Wordi, Exceli ja muu tarkvara pilvepõhise versiooni Office 365 müük kasvas 43% ja esimest korda oli pilveversioonist saadud tulu suurem kui traditsioonilise tarkvara müügist.

Aktsia tublisti lennanud

Reedel kauples Microsofti aktsia ligi 75 dollari tasemel. Aasta algusest on Microsofti aktsia kerkinud pea 20% võrreldes S&P 500 Indeksi 10%se tõusuga.

Microsofti käive tõusis teises kvartalis 13 protsenti 23,3 miljardi dollarini ja puhaskasum 6,5 miljardi dollarini, mis teeb kasumiks aktsia kohta 0,83 dollarit. Võrdluseks oli kasum aktsia kohta eelnenud aasta samal perioodil 39 senti. Läinud aastal ostetud sotsiaalvõrgustik LinkedIn lisas Microsofti käibesse veidi üle miljardi, kuid tegevuskahjum oli 361 miljonit dollarit.

Järgmises kvartalis prognoosib Microsoft käivet 23,6-24,3 miljardi dollari vahemikus, mis oleks aastatagusega võrreldes ca 7% parem näit.

Minu portfellis on Microsofti osakaal umbes 9% ja juurde osta ma praegu ei plaani.

Jälgin huviga ka seda, mida arvavad Microsofti suhtes skeptilised analüütikud. Need, kelle arvates pole Microsoft suutnud olla oma uuestisünniga niisama edukas nagu näiteks Apple. Mõne analüütiku arvates peaks Microsoftil uusi särtsakaid tooteid olema rohkem, et mitte liiga palju lootusi siduda pilveteenustega. Ja konkurents on tihe, selles sektoris kolmandal kohal rühkiv Alphabet Inc’i Google mugavaks minna ei lase.

Hetkel kuum