investor Toomas • 29. märts 2018 kell 21:01

Mäng, mis aitab saada paremaks investoriks

investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Aastate jooksul olen avastanud ühe lihtsa tõe – eri valdkondades toovad edu üsnagi sarnased mõttemustrid. Õnneks on neid mustreid igaühel võimalik omandada.

Kui investeerimine kõrvale jätta, siis minu jaoks on üks paremaid ajaviiteid ja inspiratsiooniallikaid malemäng. Puhta meelelahutusliku väärtuse ja intellektuaalse naudingu kõrval, mida male mulle aastaid pakkunud on, on see ühtlasi üks arendavamaid tegevusi millega oma elus kokku olen puutunud.

Minu jaoks on selles sajandeid ajaproovile vastu pidanud lauamängus investeerimisega tohutult paralleele ning olen täheldanud, et areng ühes valdkonnas aitab kaasa edule teises.

Lastele õpetasin käigud selgeks

Male arendav mõju on ka põhjus, miks oma tutvusringkonnas mängu kiidan ja oma väljamõeldud lastele käigud üsna varakult selgeks õpetasin. Male pole mõistagi ainus mäng, mida oma fännidel harrastada soovitan. Samuti on minu tutvusringkonnas neidki, kes kiidavad taevani bridži ning selle mängu suurte austajate sekka kuulub teiste seas ka Warren Buffett. Mõni leiab aga suurimat naudingut iidsest ning peadpööritavate keerukustega Go mängust.

Ehkki mina kuulun vähemalt seni pigem malefännide sekka, ei välista üks mõistagi teist ning loomingulist ja strateegilist mõtlemist arendavaid tegevusi on veel terve hulk. Mulle meeldib male eeskätt selle individualistlikkuse tõttu – kui vaba turumajandus oma kõige puhtamal ja ausamal kujul oleks mäng, siis oleks see male. Meie vead saavad karistatud ja nutikaim võidab.

Vähe sellest, et male õpetab oma pikaajalist strateegiat, aga ka lühiajalist taktikat põhjalikult läbi mõtlema, ei lase see meil eales mugavustsooni vajuda. Võib ju tugev vastane kõik me lühi- ja pikaajalised plaanid järgmise käiguga segi paisata! Reageerida tuleb vastavalt oludele, just nagu börsidel.

Male meistriklass Kaido Külaotsaga

Kursus harrastajatele

30. aprill - 11. juuni

Kestus: 7 kohtumist

Meistriklassi on oodatud kõik huvilised, kes soovivad rahvusvahelise suurmeistri juhendamisel malemängu oskusi süvendada, end proovile panna ja kvaliteetselt aega veeta

Koolituse tulemusena mõistab osaleja maleteooria põhiprintsiipe (avang, keskmäng, lõppmäng), strateegiaid ja taktikaid ning oskab neid mängides kasutada

Osaleb ka investor Toomas

Lisainfo ja registreerimine: male.aripaev.ee

Allikas: Äripäeva Akadeemia

Riskimata ei tule ka võite

Male on mulle veenvalt tõestanud sedagi, et ilma riske võtmata ja teinekord ka võrdlemisi suuri ohvreid kandmata pole pikaajaliselt edu saavutamine võimalik. Just nagu ei ole aktiivsel investeerimisel, aga ka malemängus võimalik pikas vaates edu saavutada ilma pideva enesetäiendamiseta.

Nii investeerimisel kui malemängus jõuame suure eduni vahel kõige ootamatumate sammudega. Male arendab ratsionaalsust, kuid mõnikord tuleb olukorras kõige pragmaatilisema lahenduskäigu saavutamiseks olla ääretult loominguline. See, et meie oleme ratsionaalsed, ei tähenda, et seda on vastane (turg). Nii nagu äris on teinekord parimaks loomingulisuse allikaks limiteeritud eelarve, võivad males olla selleks piiratud aeg ja puuduvad vigurid.

See on kõik on aga tehniline jutt. Lõppkokkuvõttes võib nii male kui investeerimise puhul nõustuda Wall Street Journali kolumnisti Jason Zweigiga, kes on öelnud, et investeerimine ei ole teiste alistamine nende oma mängus. "See on iseenda valitsemine omaenda mängus."

Nii nagu börsidel ja elus üldse, nii ka males oleme ikka ise enda suurimad vaenlased ning kõik käitumuslikud vead saavad karistatud seni, kuni need lõplikult välja juurime. Veel soovitan kõigil asjaarmastajatel proovida malet mängida arvuti vastu. See peaks aktiivsetele investoritele ja kauplejatele andma kätte üsnagi võrreldava pildi sellest, millisel tasemel tegijatega meil igapäevaselt ka aktsiaturgudel rinda pista tuleb.

Hetkel kuum