Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Võtsin portfelli juppideks lahti

04. september 2018, 06:00
Investor Toomase portfellis on suur USA tehnoloogiaaktsiate osakaal.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180904/INVESTOR/180909933/AR/0/AR-180909933.jpg
Ainult tellijale

Olen juba jupp aega lubanud teha portfellis tõsise inventuuri, aga alles nüüd, suvepuhkuste aegu, sain mahti selle tõsiselt käsile võtta. Oma tarkust ma päriselt ei usaldanud, vaid küsisin abi ka investeerimisspetsialistidelt.

Portfelli analüüsimiseks võtsin ettevõtted sektorite, regioonide ja kasvulootuse järgi isepidi lahti ja püüdsin igal puhul hinnata, kui jätkusuutlik sellise portfelliga sõitmine olla saab. Kuigi peaksin oma lipule kirjutama "Edasiviiv laiskus!", sest head tulemused on valdavalt tulnud õigel ajal aktsiate hoidmisest, siis tegelikult tasub viletsast kraamist siiski eos loobuda.

Sektorid: domineerib tehnoloogia

Kui portfell varaklassideks lahti võtta, siis minul troonib seal ülekaalukalt muidugi… raha. Olen viimasel ajal palju kirjutanud sellest, kuidas mullu oleks minu jaoks toonud väiksema kahjumi EWZi ja Admiral Marketsi täielik hävimine kui euro kõikumine, mistõttu pidin jaanuaris oma sõprade ette häbis näoga minema, sest portfelli tootlus jäi mullu alla 2 protsendi. Seda muidugi vaid naljaga pooleks, sest andsin endale säärasest tootluspotentsiaalist aru juba siis, kui praeguse portfelli strateegia paika panin. Pigem olnuks säärase strateegiaga üllatus suurt tootlust teenida.

Praegu on minu portfellis ülekaalus tehnoloogiasektor: tervelt 31,6 protsenti kõikidest väärtpaberitest asub seal. Teise koha võtab sisse toiduainetesektor ainuisikuliselt Leroy Seafoodiga – 17 protsenti. Kolmanda koha võtab sisse laiemas mõistes transpordisektor. Tallinki, Tallinna Sadama ja Ryanairi peale saan kokku 14,1 protsenti. Neljandal kohal on finantssektor 12,6 protsendiga – see tuleb aga eelkõige võlakirjade suurest hulgast.

Tehnoloogiasektori puhul on mul tunded kahetised, sest osakaal on nii suur, et munade eri korvidesse paigutamisest ei saa ma teile niimoodi päris sirge näoga rääkida. Sealjuures pärineb just sealt minu viimase aja võimsaim kasv. Võib ju vaielda, et kuivõrd Apple, Microsoft ja Facebook üldse on tehnoloogiafirmad ja kuivõrd nad üldse korrelatsioonis liiguks, sest üks toodab kalleid tarbekaupu, teine pakub äriteenused, riist- ja tarkvara ning kolmas on laias laastus reklaamifirma.

Regioonid: Balti turu poole kaldu

Kui võtta ette regioonid, võib sealgi näha teatud kallutatust. Olen oma elu hajutanud üsna võrdselt euro ja dollari vahel, kuigi see on tulnud pigem pooljuhuslikult kui strateegilise otsusena. Aga muidu olen teinud selgelt panuse USA-le, kus on praeguseks ligi 40 protsenti mu väärtpaberitest.

Euroopas laiemalt hoian 27 protsenti aktsiatest. Patrioodina olen paigutanud 34 protsenti väärtpaberitest Baltikumi, kuigi mind närib sel aastal küll tunne, et niimoodi "oma" majandust toetada, samal ajal kui suuremat tootlust teenitakse hoopis mujal, ei ole ikka päris õige asi. Samas on Baltikumi kasv olnud just vastupidiselt viimasel 20 aastal suurem kui Euroopas laiapõhjaliselt ja USAs ning Tallinna börsi kasv pea kaks korda suurem kui S&P 500 kasv, samuti parem arenevatest turgudest. Ei saa üle ega ümber sellestki, et ainus "arenev" regioon mu portfellis on Brasiilia, aga seda on nii näpuotsaga, täpselt 1 protsendi jagu, et temast ei sõltu mul suures plaanis mitte miski. Nüüd on ka hea, et ei sõltu, sest viimastel kuudel on EWZil ja brasiillastel päris kehvasti läinud.

Kasvab? Ei kasva?

Nüüd jõuan kõige spekulatiivsema osani portfelli analüüsist. Investorina positsiooni võttes peab olema selge ka ootus: kas tahan kiiret kasvu, rohkem riski või siis vastupidi. Üliharva leiab ettevõtte, kus kasv on kiire, dividend on suur ja riski ennast pole ollagi – kuid selle peale lootma jääda ei saa. Jagasin väärtpaberid mõttes viieks. Ülikiired ja väga riskantsed (neid pole mul ühtegi), kiirema kasvu ja keskmisest veidi suurema riskiga ettevõtteid leidsin omal olevat kõikidest aktsiatest 45 protsendi jagu. Need on eelkõige USA tehnoloogiaettevõtted. Keskmise kasvu ja väiksema riskiga ettevõtteid on mul kolm, kusjuures mõtlesin tükk aega, kas Equinori, vana nimega Statoili, ikka tasub sinna paigutada.

Siis on muidugi positsioonid, millest lootsin suurt kasvu, aga mis on seni osutunud praktiliselt olematu kasvu ja suurema riskiga otsusteks – need on mul Ryanair ja EWZ. Siin on iseasi muidugi see, kuidas riski hinnata. Kui vara väärtuse kõikumise amplituudi järgi, siis Tallinkiga sain tänavu rahaliselt kokkuvõttes suurema löögi, ja standardhälbe järgi oleks ilmset Leroy kõige suurema riskiga mu portfellis, sest aktsia hind on kõikunud lühikese ajaga +/–50%, samal ajal kui EWZ ja Ryanair on omadega sisuliselt nullis. Teisalt suhtarvude järgi – mis on ka märksa olulisem näitaja kui aktsia hinna kõikumine – on Leroy ilmselt mu portfelli üks väikseima riskiga aktsia. Mõlemal on potentsiaal liikuda, kui ühel hetkel n-ö kännu tagant minema saavad, aga senimaani hoian pöialt, et Brexit Ryanairile kerge oleks, nafta hind madal püsiks ja piloodid liialt ei streigiks.

Enamik ettevõtteid mu portfellis – raha mõistes vaid kolmandik, aga arvult tervelt kaheksa – on tegelikult täiesti hoiuse kategoorias. Meeletut kasvu tooks sinna vaid ime, millesarnane võib, aga ei pruugi, juhtuda kord kümnendi jooksul. Need kõik annavad mulle dividendi ja aitavad arveid maksta, sest raskel ajal on stabiilsusest kasu niipalju, et poes pean piima eest ikka dividendidest saadud eurodes tasuma – ei taha ükski poodnik kuulda juttu, et Microsoft kolme aastaga kümnekordistub ja oodaku ta veel.

Kellele lubatakse tõusu?

Kõige tipuks uurisin oraaklilt ehk Reutersi smartestimate nime kandvalt rakenduselt. See andis mu portfellile üsna keskmise hinnangu. Investori elulootust ehk pikaajalist stabiilset kasvu annab see vaid kuuele ettevõttele: USA tehnoloogiasektorile, Equinorile, Altriale ja näpuotsaga ka Ryanairile. Kuid ega see tark masin Balti börsiettevõtteid tunnistagi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2018, 13:11
Otsi:

Ava täpsem otsing