Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Enne ei tea, kui panust ei tee

31. juuli 2018, 17:34
Alexi nähtud ostusignaal USDJPY graafikul.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180731/TRADER/180739921/AR/0/AR-180739921.jpg

Legendaarse kaupleja Jesse Livermore’i üks eeskuju, samuti suurejooneline kaupleja, õnnemängur ja elumees Pat Hearne olevat tavatsenud öelda niimoodi: „Te ei saa seda teada enne, kui ei tee panust.”

Livermore tsiteerib teda korduvalt. Ütluse mõte on selles, et kui olla mingi instrumendi suhtes pullises meeleolus, tuleb seda ka osta, ja kui olla karune, siis ka müüa. Sest enne ei saa kaupleja õigesti aru, kas tal oli õigus, kui ta oma raha mängu ei pane. Jutumehi on börside ümber palju tiirlemas, aga õige kaalu annab jutule mängu pandud raha. Ja alles mängu pandud raha õpetab õigesti mängima.

Õpetlik Twitter

Selle pika sissejuhatusega tahan juhtida tähelepanu oma möödunudnädalasele postitusele sel teemal, et õhumüüjate, nagu Facebook ja Netflix, pidu börsil hakkab läbi saama, sest ootused on juba ülemäära kõrgeks aetud, kvartalitulemused neid enam ei täida ning kukkumised on valusad. Samas postituses mainisin ka seda, et Twitterit tuleks samuti enne tulemusi lühikeseks müüa.

Vaat see oleks olnud sajandi tehing mu portfellis. Kroonijuveel. Twitter jooksis sportlaste keeles öeldes lati alt läbi ja aktsia on praegu ligi veerandi möödunudnädalasega võrreldes madalamal. Aga et ma panust ei teinud, pole mul siin millegi üle uhkust tunda. Hea idee ilma teostuseta ei maksa tühjagi, neid saab kümne sendi eest terve kimbu.

Aga õpetlik oli see juhtum küll. See õpetas, et ideid tuleb julgemalt teostada. Nüüd ongi mul üks hulljulge idee, mille kavatsen homme ka teoks teha. Homme kirjutan sellest pikemalt.

Miks ma dollaris pikaks läksin?

Suvine kuumus on minu lugejad rambeks ja sõnaahtraks muutnud. Loodan, et varsti tuleb üks korralik äikesevihm ja lööb nad maast lahti. Ainsana on mulle viimasel ajal kirjutanud Edgar, kes viimati Facebookis küsis, kust ma leidsin USA dollari – Jaapani jeeni tehingu sisenemissignaali. Mäletatavasti läksin eelmisel nädalal dollaris jeeni vastu pikaks. Vastan siin, sest küsimus võis tekkida mõnel teiselgi ja nii jõuab vastus enamate inimesteni.

Analüüsi meetodeid on loomulikult palju ja need on ka tihti erinevad, isegi nii palju, et see, mis ühele on ostusignaal, võib teisele signaliseerida müügikohta. Aga mina olen tehnilises analüüsis üsna algaja ja seepärast vaatan vaid kõige lihtsamaid signaale.

Juuresoleval graafikul on näha, kuidas USD/JPY paar jõudis trendijooneni ja ületas selle. Ootasin selle joone ületamist ja võtsin siis ka pika positsiooni. Üldiselt peaks graafik kõike selgitama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. July 2018, 17:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing