Ehitusmaht kasvas veerandi võrra

Koit Brinkmann 31. mai 2006, 00:00

"Ennustasime ehituse mahu kasvu täpselt," ütles Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Tarmo Lige statistikaameti numbreid kuuldes. Tema sõnul on olukord ehitusturul selline, et tööd on rohkem kui tegijaid.

Celander Ehitus OÜ ehitusjuhi Urmas Piirsoo sõnul oli neil juba veebruaris sõlmitud nii palju lepinguid, et sel aastal suudetakse veel vaid 1-2 objekti juurde võtta.

Kasvu tuli eelmisel aastal 60 protsenti, ka selleks aastaks prognoosib Piirsoo vähemalt samasugust kasvu. "Meil on normaalse ehitusfirma maine, kel likviidsus paigas. Töötame ka 120protsendilise võimsusega," toob ta välja edu põhjused. Tuleviku kohta ütles ta, et vaadates seda, kui palju küsitakse hinnapakkumisi, ei ole ehitusturu jahenemist näha.

Ehituslubade suurema väljastamise põhjust võrreldes kasutuslubadega selgitas Piirsoo näite abil: "Ühe meie ehitatava korterelamu trasside ehitamiseks pidime võtma viis ehitusluba, samas kui hiljem kasutusluba pole neile vaja."

Lige sõnul tuleb ka näiteks hoone lammutamise jaoks võtta ehitusluba.

Statistikaameti andmetel lubati esimeses kvartalis kasutusse 1112 uut eluruumi, mida on 340 eluruumi võrra enam kui aasta varem. Ligi kolmveerand uutest eluruumidest asus korterelamutes. Enim valmis uusi eluruume Harjumaal - 599. Ka 2153 ehitusloast väljastati 1561 Harjumaal. Eelistatuim elamutüüp on endiselt korterelamu.

Tagasihoidlik oli aasta algus välisturul tegutsevatele ettevõtetele, sealsed ehitusmahud vähenesid aastatagusega võrreldes viiendiku, kuid välisriikides ehitamise osa on kogu ehitusmahust ainult 3 protsenti.

Kokku ehitasid ehitusettevõtted esimeses kvartalis omal jõul hooneid 3,8 miljardi ja rajatisi 1,2 miljardi krooni eest. Aasta varem ehitati samal perioodil hooneid 2,9 ning rajatisi 0,8 miljardi krooni eest.

Ehitustegevus kallines 2005. aasta esimese kvartaliga võrreldes 7,9%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing