Sirje Rank • 4. aprill 2011 kell 9:02

Soomlased riigivõla kasvu vastu

Valdav enamus soomlasi tahaks, et Soome riigivõla kasv peatuks juba järgmise valitsuse mandaatperioodi jooksul, selgub Soome päevalehe Helsingin Sanomat tellitud uuringust.

Praegu prognoosib Soome rahandusministeerium, et ka järgmisel valitsusel tuleb igal aastal juurde laenata 8 miljardit eurot, kirjutab leht.

TNS Gallupi läbi viidud küsitlus näitas, et 74% soomlastest on seda meelt, et võlakoorma kasv tuleb peatada ning on valmis selleks leppima kulude kärpimisega.

Võimalik maksude tõstmine tekitab aga vastakaid tundeid – võla kasv soovitakse küll peatada, kuid enamus vastanuist ei olnud nõus ei käibemaksu ega kinnisvaramaksu tõusuga ega loobuma maksuvabastusest kodulaenude intressidele, ehkki need meetmed tooksid riigile lisaraha ja vähendaks laenuvajadust.

Läinud aastal laenas Soome 13 miljardit eurot ning tänavu 8 miljardit. Aastaks 2015 küünib Soome avaliku sektori võlg rahandusministeeriumi prognoosi järgi 117 miljardile eurole, mis moodustab 51% SKPst.

Soome valitsuse kulud on aastas ca 50 miljardit eurot. 8 miljardi juurde laenamine tähendab, et 16% kuludest rahastatakse laenurahaga.

 

Hetkel kuum