Uus seadus lubab vara lihtsamalt konfiskeerida

Indrek Kald 14. veebruar 2014, 15:29

Riigikogus sel nädalal vastu võetud karistusseadustiku ja kriminaalmenetluse seadustiku muudatused võimaldavad ebaseaduslikul teel saadud raha eest soetatud vara paremini konfiskeerida.

Seadusemuudatused saadavad siseminister Ken-Marti Vaheri sõnul signaali õiguserikkujaile, et kuritegevus ei tasu ära. "Ebaseaduslikult saadud varade kantimine lähedastele muutub väga raskeks ja keerulisem on ka ebaseadusliku päritoluga vara legaliseerimine seadusliku ja ebaseadusliku vara segamise teel," selgitas ta muudatuste mõju rahapesu vähendamisele.

"Usutavasti toovad muudatused kaasa senisest rohkem kriminaaltulu konfiskeerimist ja raskendavad ebaseadusliku päritoluga raha legaliseerimist," lisas Vaher pressiteates.

Siiani on karistuspraktikas esinenud juhtumeid, kus kohtu poolt narkokuriteos süüdi mõistetud ja vähem kui kolmeaastast vanglakaristust kandvalt kurjategijalt ei olnud võimalik kuritegelikul teel saadud tulu eest ostetud vara konfiskeerida. Eriti juhul, kui süüdimõistetu omandis olev vara on segapäritoluga – osaliselt ausal teel teenitud, osalt aga kuritegevuse kaudu soetatud vara.

Seadusemuudatuse jõustudes saab kuritegudega soetatud vara konfiskeerida juhul, kui see on soetatud täielikult või olulises osas ebaseadusliku tegevuse kaudu. Lisaks on kohtul võimalik teatud kuritegude puhul kohaldada lisakaristusena laiendatud konfiskeerimist ka siis, kui põhikaristuseks määratakse vähemalt aastane vangistus.

Mullu tuvastati 163 menetluse käigus kokku üle 7,2 miljoni euro kriminaaltulu. Enim kriminaaltulu arestimisi on seotud narkokuritegevusega, kuid tooni annavad ka maksudega seotud kuriteod, kupeldamine ning rahapesu. 2012. aastal jõustunud kohtulahenditega konfiskeeritud kriminaaltulust (kokku 1,68 miljonit eurot) veidi üle poole ehk 52% konfiskeeriti narkootikumidega seotud menetlustes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    14. February 2014, 15:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing