23. mai 2014 kell 7:42

Tax free kviitungeid hakatakse e-menetlema

Maksuamet teatas, et käivitas eelmisel nädalal koos Tallinna lennujaama ja Global Blue Eesti OÜga pilootprojekti eraisikutest turistidele väljastatud tax free kviitungite elektroonilise menetluse juurutamiseks.

Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu sõnul võeti pilootprojekti käigus Tallinna lennujaamas kasutusele uus süsteem, mille abil saab inimene oma tax free dokumendile tollist elektroonilise kinnituse kauba ekspordi kohta.

Global Blue võrgustiku kauplustes vormistatakse praegu 38% tax free tehingutest online-programmis. Sellele vaatamata saab klient tax free kviitungi ka paberkandjal, sest tollil puudus senini süsteem e-kinnituse tegemiseks.

„Esialgu jääb paralleelselt toimima ka praegune paberkviitungite kinnitamise süsteem, sest kõik kauplejad ei väljasta elektroonilisi kviitungeid,“ selgitas maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu.

Koidu sõnul teevad praegu sama töö käsitsi ära ametnikud. „Elektroonilise süsteemi kasutuselevõtuga väheneb tolli halduskoormus ja seega jääb ametnikele rohkem aega tollikontrolliks. Samuti saavad ka reisijad tolli kinnituse senisest kiiremini.“

Väljastpoolt Euroopa Liitu reisijad võivad osta kaupa tax free poest käibemaksutagastusega. Käibemaksutagastusega müük tähendab seda, et kauba hinnas sisalduv käibemaks tagastatakse ostjale kui ta selle Euroopa Liidust välja viib.

Global Blue andmetel on Tallinna lennujaam Euroopas esimene koht, kus sellist terminali katsetatakse. Järgmiseks kohaks on Viini lennujaam. Pilootprojekti kestvuseks on planeeritud 6 kuud.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum