Valitsus ülehindab eelarve ülejääki?

1321-aripaev 15. september 2014, 15:59

Eelarvenõukogu arvutuste järgi on aastatel 2014-2015 suur risk, et struktuurset eelarve ülejääki hinnatakse tegelikust suuremaks.

Eelarvenõukogu käsitles eelmisel neljapäeval rahandusministeeriumi 2014. aasta suvist majandusprognoosi ja tutvustas täna toimunud pressikonverentsil oma arvamust. 

Eelarvenõukogu soovitab valitsusel koostada 2015. aasta eelarve sellisena, et valitsussektori eelarve struktuurne ülejääk ei kujune väiksemaks, kui rahandusministeeriumi suveprognoosis välja toodud 0,8% SKP suhtes. Nõukogu hinnangul suurendab selline lähenemine kindlust, et 2015. aasta valitsussektori eelarve jääb aasta lõpuks kooskõlla riigieelarve seaduses ette nähtud tasakaalu või ülejäägi nõudega.

Eelarvenõukogu märkis, et rahandusministeeriumi suvine makromajandus- ja rahandusprognoos on nii majanduskasvu kui ka maksutulude poolest sobiv alus järgmise aasta riigieelarve eelnõu väljatöötamiseks.

Prognoosiperioodi kulud ei ole suvises rahandusprognoosis siiski piisavalt detailsed ega anna täit ülevaadet eelarvepositsiooni kujunemisest. Riigieelarve seaduses sätestatud struktuurse eelarvetasakaalu nõuet on seetõttu raske hinnata.

Statistikaamet korrigeeris pärast rahandusministeeriumi prognoosi valmimist sisemajanduse koguprodukti (SKP) aegridu, mis mõjutab hinnangut eelarve struktuurse positsiooni kohta. Muutunud vaade mineviku SKP reaalkasvule ei mõjuta aga riigieelarve tulude prognoosi.

Eelarve struktuurse positsiooni hindamiseks on otstarbekas kasutada mitut alternatiivset meetodit, leidis eelarvenõukogu. See aitab maandada mõõtmisriske, mis tekivad sellest, et rahandusministeeriumi kasutatav meetod ei võta arvesse viimase paari aasta Eesti SKP struktuuri muutusi, mis on soodustanud maksude laekumist.

Eelarvenõukogu arvamus rahandusministeeriumi prognoosi kohta ning põhjalikum seletuskiri on esitatud eelarvenõukogu veebilehel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2014, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing