Wahlroos pani Soome kihama

1321-aripaev 15. september 2014, 11:05

Järgmisel nädalal Tallinnas Äriplaani konverentsil esinev Soome mõjukas ettevõtja Björn Wahlroos on oma eile avaldatud intervjuuga ajalehes Helsinkin Sanomat pannud Soome kihama.

Teravate väljaütlemiste poolest tuntud Wahlroos võttis sõna ametiühingute palgalepete vastu ja pidas Soome majanduse seisu katastroofiliseks, mille peapõhjus on liiga kõrged kulud, sh palgad.

Klassikaline viis konkurentsivõimet analüüsida on Wahlroosi sõnul vaadata ekspordihindade suhet tootmishindadesse. „Soomes on need nõrgenenud 30%, mis on erakordne. Samal ajal on palgad tõusnud 40%,“ lausus ta. „Isegi viimase kuue aasta jooksul on palgad tõusnud 20%. Ajal, mil SKP pole tõusnud, tegelikult lausa langenud. Kui küsid, kas see on probleem, vastan – jah!“

Wahlroos pani Soome konkurentsivõime taastamiseks lauale 7 ettepanekut. Lõpetada kollektiivlepingud, et tööd saaks pakkuda ka odavamalt. Pensioniiga viia ülespoole, õppeperioodid lühemaks. Töötusabiraha kestvust lühendada. Ettevõtte tulumaksu kaotamine (toob hea näitena Eesti). Töö maksustamist alandada. Kõikide maksude alandamine peale käibemaksu. Kinnisvaramaksu tõstmine.

Wahlroosi ettepanekuid on juba jõudnud kritiseerida ametiühingud ja sotsid.

Eesti suurim majanduskonverents Äriplaan 2015 toimub 24. septembril 2014 Tallinnas Nordea kontserdimajas. Tänavu astuvad seal üles teiste seas Björn Wahlroos, Heiti Hääl, Ain Hanschmidt, Sonny Aswani, Kristjan Rahu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2014, 12:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing