Sirje Rank • 28. märts 2016 kell 7:27

Soome kaalub elamisluba investeeringu vastu

Soome majandusminister Olli Rehn  Foto: Scanpix/Reuters

Soome otsib võimalusi oma raskustes majandus uuesti käima tõmmata ning otsib viise, kuidas riik investoritele ahvatlevamaks muuta.

Soome töö- ja majandusministeerium on koostanud terve rea ettepanekuid, mida Soome valitsus tuleval nädalal oma strateegilisel nõupidamisel arutama hakkab.

Üks ettepanek on hakata ka Soomes suure investeeringu eest kolmandate riikide kodanikele elamisluba pakkuma, kirjutas nädalavahetusel Soome päevaleht Helsingin Sanomat. Sarnast süsteemi on kasutanud ka teised Euroopa Liidu riigid – näiteks Läti ja Portugal, Hispaania ja Kreeka.

„Mõte on selles, et kui keegi tahab näiteks Soome ettevõttesse miljoneid investeerida, siis tõenäoliselt tahab ta ka siin elada,“ ütles lehele ministeeriumi kantsler Jari Gustafsson. Ta lisas, et esialgu võiks investeering anda ajutise elamisloa, suurem ja pikaajalisem panus aga alalise elamisloa.

Soome valitsus on lubanud oma mandaadi ajal vähemalt 110 000 uue töökoha loomist ja iseenesest need ei teki.

Gustafssoni sõnul vajab mõte veel arutamist, kuid latt on kavas kõrgele seada. Esmane huvi on saada ettevõtetesse kapitali.

Majandusminister Olli Rehni sõnul on ministeeriumil hulk ettepanekuid. Peamine rõhk on tema sõnul sellel, kuidas lihtsustada eelkõige väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete elu, kes tahavad laieneda.

Helsingin Sanomat märgib oma juhtkirjas, et uutele ideedele tuleb olla avatud. Samas ahvatleb selline skeem riiki küll rahalt rikkaid, kuid mitte tingimata parimat inimkapitali. Tuletatakse meelde ka seda, et Portugalis tõi „kuldne viisa“ kaasa ka rahapesu ja korruptsioonijuhtumid ja juurdluse, mis viisid 2014. a ametist riigi siseministri Miguel Macedo.

Programmi käivitamisest 2012. a oktoobris on Portugalis kuldse viisa saanud ligi 3000 inimest. Umbes 80% neist on hiinlased, kirjutas agentuur Bloomberg aasta alguses. Kuldse viisa saamiseks tuleb Portugalis kinnisvarasse investeerida vähemalt 500 000 eurot.

Hetkel kuum