Juuni algul prokuratuurilt kriminaalsüüdistuse saanud ettevõtja Rein Kilgi ja tema lähikonna kohtuprotsess ASi Pere pankroti põhjustamise asjas lükkub edasi.

- Rein Kilgi kriminaalasjas reedel toimuma pidanud eelistung Tartu maakohtus lükkus edasi. Foto: Andras Kralla
Peale Kilgi süüdistab prokuratuur veel nelja inimest, neist kaks on ASi Pere endised nõukogu liikmed – Kilgi elukaaslane Kaie Raig ja Karl Liivapuu. Lisaks süüdistatakse ka juhatuse liikme rollis olnud Neeme Raigi, kes on Kaie Raigi isa, ning Pere Pagari juhatuse liige Kristjan Oolot.
Tartu maakohus lükkas kohtu pressiesindaja Krista Tamme sõnul esialgu reedel, 5. augustil toimuma pidanud kriminaalasja eelistungi edasi, kuna seda oli palunud süüdistatava, Kilgi endise alluva, kuid temaga nüüd tülis oleva Karl Liivapuu kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv, kes palus ka kaitseakti esitamise tähtaja pikendamist.

- Rein Kilgiga tülis oleva Karl Liivapuu (pildil) advokaat Aivar Pilv vajas kaitseakti koostamiseks ajapikendust. Foto: Eiko Kink
Kohus rahuldas kaitsja taotlused, leides, et need on põhjendatud. Kuna Pilve valis Liivapuu omale kaitsjaks alles kohtumenetluse ajal ja toimikute mahtu arvestades oli uuele kaitsjale jäänud ebamõistlikult lühike aeg nendega tutvumiseks ja kaitseakti koostamiseks.
Tahavad kohtuprotsessi pealinna kolida
Samas tegi Tartu maakohus reedel selles kohtuasjas määruse, millega saadeti riigikohtu esimehele lahendamiseks ülejäänud nelja süüdistatava kaitsjate taotlused kriminaalasja erandliku üleandmise määramiseks Harju maakohtusse.
Kaitsjate hinnangul on väidetava kuriteo toimepanemise koht Tallinn, samuti on enamiku tunnistajate, süüdistatavate ja ka kannatanu esindaja elukohad Tallinnas või Harjumaal.
Kriminaalmenetluse seadustiku järgi otsustab kriminaalasja erandliku üleandmise ühe ringkonnakohtu piires ringkonnakohtu esimees, muudel juhtudel aga riigikohtu esimees.
Kuni riigikohus ei ole seda taotlust lahendanud, ei määra Tartu maakohus uut eelistungi aega, kuna ei ole kindel, milline maakohus asja arutama asub.
Süüdistus põhendamata kinkimises
Lõuna ringkonnaprokuratuuri esitatud süüdistuse täpsem sisu räägib ASi Pere vara põhjendamata kinkimisest, millega tekkis firma maksejõuetus.
Süüdistuse tõid Kilgile neli aastat tagasi tehtud otsused. Nimelt on uurimise all olnud ASist Pere (hilisem pankrotistunud Lõuna Toiduainetetööstus) kolme kinnistu ja registreeritud kaubamärkide väljaviimine, kui tekkisid makseraskused.
Kilk kuulus 2008. aastast kuni ASi Pere pankrotini firma nõukokku Karl Liivapuu ja elukaaslase Kaie Raigiga.
Firmal tekkisid ühel hetkel makseraskused, likviidsusprobleemid ning kohustused ületasid varasid, samuti ei suutnud ettevõte täita kohustusi panga ja maksuameti ees. Sel ajal ehk 2012. aastal võttis nõukogu vastu otsuse asutada tütarfirma Pere Pagar OÜ, kuhu tõsteti kõik ASiga Pere seotud kinnisasjad hüpoteekidega, lisaks kaubamärgid. ASi Pere juhatuse liige Neeme Raig sõlmis Pere Pagariga, mida esindas Kristjan Oolo, kolme kinnistu ja kaubamärkide müügilepingu summas 1,6 miljonit eurot. Perele tekitati kahtlustuse järgi kahju 2,8 miljonit eurot
Lepingu järgi pidanuks Pere Pagarile üle minema ASi Pere kohustused DnB Nord Panga ees 1,6 miljoni euro ulatuses, kuid nii ei läinud ja ka Pere Pagar ei asunud kohustust täitma, tasuma ostuhinda.
Pere Pagar hoopis rentis kinnistuid edasi. Nimelt sõlmisid firma juhatuse liige Kristjan Oolo ja OÜ Linereli juhtkonda kuuluv Tõnis Väli 10 aastaks rendilepingu. Kahtlustuses seisab, et lepingu sõlmimise põhjus seisneb selles, et pankrotimenetluses oleks raskem vara tagasi võita ning sooviti ka kinnistute väärtust vähendada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!