Äripäev • 14. veebruar 2018 kell 11:12

Maksumaksjate liit valis sõbra ja vaenlase

Foto: Scanpix/Panthermedia

Eesti Maksumaksjate Liit valis 2017. aasta maksumaksja sõbraks president Kersti Kaljulaidi ning vaenlaseks tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski.

Sõbra tiitli sai president Kersti Kaljulaid magustatud joogi maksu seaduse väljakuulutamata jätmise eest. Uue maksu lisandumine oleks andnud piirikaubandusele veelgi rohkem hoogu ning süvendanud kahjulikke tagajärgi Eesti majandusele ja Eesti inimeste tervisele, põhjendas liit ppressiteates.

Vaenlase tiitli sai töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski ebaõnnestunud aktsiisipoliitika eest. Alkoholiaktsiisi ülemäära järsk tõus on toonud kaasa massilise piirikaubanduse, mis kahjustab Eesti majandust ja riigieelarvet, soodustab salakaubandust ja musta turgu ega ole pannud eestlasi vähem jooma — pigem vastupidi. Lisaks odavale alkoholile ostavad Eesti elanikud Lätist rohkelt ka muid kaupu ja teenuseid. Veelgi enam võib Eesti maksutulusid aga vähendada soomlaste ostureiside lõppemine. EML on seisukohal, et ei piisa tulevaste aastate aktsiisitõusude ärajätmisest, vaid 2017. aasta aktsiisitõusud tuleb tagasi pöörata.

Eesti Maksumaksjate Liit on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. Liidu tegevust finantseeritakse liikmemaksudest ning kaupade ja teenuste müügist saadud tulust.

Varasemate aastate sõbrad ja vaenlased

2016

Maksumaksja sõbra tiitlit välja ei antud.

Maksumaksja vaenlase tiitli sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus kahe otsuse eest: mitte nõuda tagasi Ärma talule makstud toetust ja umbes 200 000 eurot maksnud disainiprojekt. 

2015 

Maksumaksja sõbra tiitel jäi välja andmata

Maksumaksja vaenlase tiitli said Mihhail Stalnuhhin ja Priit Toobal, riigikogu liikmetena kuritarvitasid kuluhüvitisi, lastes hüvitada abikaasale ja pojale kasutamiseks antud auto liisingumaksed või tankides lühikese aja jooksul ebamõistlikult suure koguse autokütust. 

2014 

Maksumaksja sõbra tiitli sai Eesti Vabaerakond, kes konkureeris valimistel edukalt „vanade erakondadega", saamata sentigi toetust riigieelarvest.  

Maksumaksja vaenlase tiitli said Reformierakond ja endine rahandusminister Jürgen Ligi mitmete ettevõtluskeskkonda halvendavate, bürokraatiat kasvatavate ja maksukoormust tõstvate seadusemuudatuste läbisurumise eest.

2013 

Maksumaksja sõbra tiitli sai president Toomas-Hendrik Ilves selle eest, et jättis välja kuulutamata käibemaksuseaduse muutmise seaduse, mis oleks pannud ettevõtjatele kohustuse hakata esitama käibedeklaratsiooni lisas detailset infot oma tehingute kohta. 

Maksumaksja vaenlase tiitli sai rahandusminister Jürgen Ligi, kes algatas ebaõiglasi ja maksumaksjate halduskoormust suurendavaid seaduseelnõusid (käibedeklaratsiooni lisa, sõiduautode käibemaksupiirang). 

2012 

Maksumaksja sõbra tiitli sai Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik Eesti Pan­ga reformide eest.  

Maksumaksja vaenlase tiitli sai majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts lennukompanii AS Estonian Air halva juhtimise eest. 

2011 

Maksumaksja sõbra tiitlit välja ei antud.

Maksumaksja vaenlase tiitli sai sotsiaalminister Hanno Pevkur ning maksumaksja vaenlase abilise tiitli peaminister Andrus Ansip ja rahandusminister Jürgen Ligi töötuskindlustusmakse määra vähendamata jätmise eest.

2010

Maksumaksja sõbra tiitli said Harku Vallavalitsus ja 14 volikogu liiget ning Jõgeva Vallavalitsus ja 14 volikogu liiget, kes algatasid ja võtsid vastu otsuse vabastada nendes valdades 2011. aastal elanike kodualune maa maamaksust. 

Maksumaksja vaenlase tiitli sai Tallinna volikogu koalitsioon ja linnavalitsus eesotsas linnapea Edgar Savisaarega müügimaksu ja paadimaksu kehtestamise eest Tallinnas. 

2009

Maksumaksja sõbra tiitli sai õiguskantsler Indrek Teder  käibemaksutõusu vaidlustamise eest.

Maksumaksja vaenlase tiitli sai maksu- ja tolliameti peadirektor Enriko Aav asutuse halva töökorralduse ja riigile kulukate kohtuprotsesside eest.

2008

Maksumaksja sõbra tiitli sai tarbijakaitseamet, kes hoolimata tagasihoidlikust eelarvest üritab kaitsta tarbijaid ka valdkondades, mis peaksid kuuluma teiste asutuste pädevusse. 

Maksumaksja vaenlase tiitli sai finantsinspektsioon, kes elas pankade laenuralli turjal head elu ja kaitseb rohkem panku, kui nende kliente. 

2007

Maksumaksja sõbra tiitel otsustati anda 18 827 inimesele, kes andsid möödunud kevadel toetusallkirja maksumaksjate liidu pöördumisele riigikogu kuluhüvitiste kava vastu.

Maksumaksja vaenlase tiitel jäi välja andmata.

2006

Maksumaksja sõbraks valiti rahandusminister Aivar Sõerd, kes oli koostöövalmis ja arvestas maksumaksjate ettepanekutega.

Maksumaksja vaenlaseks tunnistati riigikogu liikmed 202 miljoni krooni jagamise eest isiklike eelistuste alusel.

2005

Maksumaksja sõber: Maksumaksja, kes rabas kogu aasta tööd teha ning tekitas sellega rekordilise eelarve ülelaekumise, mida poliitikud ei suuda ära jagada.

Maksumaksja vaenlane: vabariigi valitsus, kes põhjustas maksumaksjale meelehärmi ja kannatusi saamatuse ja otsustusvõimetuse, maksumaksjale antud lubaduste murdmise, miljardilise suhkrutrahvi ning 2009. aastaks vajalike tulumaksuseaduse üleminekusätetega tegelemata jätmise tõttu.

2004

Maksumaksja sõber: rahandusminister Taavi Veskimägi, kes on seisnud Eesti tulumaksusüsteemi ja rangete eelarvekriteeriumite eest Euroopa Liidus, maksukoormuse alandamise ja ettevõtlusvormide väärtustamise eest.

Maksumaksja vaenlane: sotsiaalminister Marko Pomerants, vastustas töötukassa nõukogu plaani alandada töötuskindlustusmakse määra ja keerutas töötukassa ja tööturuameti ühinemisele viivate arengute kohta.

2003

Maksumaksja sõber: ajaleht Eesti Ekspress panuse eest maksuteemade asja- ja ajakohasel kajastamisel.

Maksumaksja vaenlane: maksuamet, tulemustasust ajendatud ja ebapädevusest tingitud maksumaksja-vaenuliku tegevuse ja tegevusetuse eest, mis viisid ameti juhtimiskriisini.

2002

Maksumaksja sõber: õiguskantsler Allar Jõks, kes on tegevuses põhimõttekindel, tulemuslik ja kodanikualgatust hindav.

Maksumaksja vaenlane: riigikogu rahanduskomisjon, kes rakendas puudulikult osalusdemokraatia põhimõtteid maksuseaduste eelnõude menetlemisel.

2001

Maksumaksja sõber: ajaleht Äripäev, kes aasta jooksul valgustas lugejaid järjekindlalt ja mitmekülgselt maksustamise teemadest, aidates sellega kaasa maksumaksjate maksuteadlikkuse kasvatamisele, maksuseaduste parendamisele ning maksukoormuse taseme jälgitavusele Eestis.

Maksumaksja vaenlane: sotsiaalminister Eiki Nestor, kes vastutas töölepingu seaduse muutmise eest, millega kaasnes sotsiaalmaksu baasi laienemine, ning töötuskindlustuse seaduse väljatöötamise eest, mis tekitas maksumaksjatele põhjendamatut ebavõrdsust.

2000

Maksumaksja sõber: peaminister Mart Laar, kes viis valitsuses läbi maksukoormuse alandamise programmi.

Maksumaksja vaenlase auhind jäi kandidaatide puudumisel välja andmata.

1999

Maksumaksja sõber: Eesti Reformierakond, kes täitis oma valimiseelse lubaduse kaotada maks juriidilise isiku tuludelt ning on nii sõnas kui teos hoidnud kurssi maksubaasi laiendamisele ja maksukoormuse alandamisele.

Vaenlane: Rahvaerakond Mõõdukad (praeguse nimega Sotsiaaldemokraatlik Erakond), kes on teinud suuri jõupingutusi maksukoormuse suurendamiseks, mõeldes välja uusi makse ja taotledes olemasolevate tõstmist.

Hetkel kuum