Äripäev • 23. märts 2018 kell 12:23

Kellel oli mullu Venemaal suurim sissetulek?

Vene rublad  Foto: Reuters/Scanpix

Forbes reastas kümme Venemaa rikkurit, kel oli mullu suurim sissetulek. Reitingu tipus troonib Vladimir Putini eksväimees Kirill Šamalov.

Šamalovi mulluseks sissetulekuks hinnatakse 2,3 miljardit dollarit, mille ta sai Siburi dividendidelt ja aktsiate müügist.

Forbes selgitas, et erinevalt tavapärasest rikaste edetabelist, kus vaadeldakse varade väärtust ning lõplik summa on teatud mõttes „virtuaalne väärtus“, võtab suurima aastasissetulekuga rikaste reiting vaatluse alla just tegeliku raha. Sissetulekuna hinnatakse müüdud varasid ja saadud dividende (18. veebruar 2017 kuni 9. veebruar 2018). Reitingus arvestatakse sissetulekut enne maksude ja laenude tasumist ning näiteks kunsti müügi korral summat enne komisjonitasu.

Forbesi tabeli teisel kohal on Aleksei Mordašov 1,56 miljardi dollariga, mille ta teenis Severstali dividendide ja aktsiate müügi ning Nordgoldi dividendide pealt. Rikkurite troika kolmas liige on Vladimir Lisin, kes noppis terasetootjast NLMK dividende 1,23 miljardit dollarit.

Neljandal kohal on Prantsusmaal maksupettuse kahtlusega uurimise all olev Suleiman Kerimov, kes teenis 980 miljonit dollarit tänu ettevõtte Poljus aktsiate müügile ja teenitud dividendidele. Mihhail Prohhorov jõudis Rusali aktsiate müügi ja dividendi ning RBK dividendiga viiendale kohale, tema koguteenistus oli 870 miljonit dollarit.

Kümnesse mahtusid veel Dmitri Rõbolovlev (860 mln), Oleg Deripaska (760 mln), Viktor Rašnikov (760 mln), Vagit Alekperov (750 mln) ja Ališer Usmanov (660 mln).

Forbes märgib, et eelmise aasta reitingust jõudis tänavusse tervelt viis inimest: Mordašov, Lisin, Kerimov, Prohhorov ja Alekperov.

Hetkel kuum