Indrek Kald • 8. jaanuar 2014 kell 12:02

Eesti taotleb piimakvoodi ületamise tasu kaotamist

Kuna Euroopa Liit kaotab järgmisest aastast kvoodid piimatootmises, pole Eesti teatel viimasel kvoodiaastal nende ületamise eest mõistlik tasu küsida.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder tegi Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Dacian Ciolosele saadetud kirjas ettepaneku muuta kehtivat korda selliselt, et piimakvoodi viimasel kehtivusaastal (1. aprill 2014 – 31. märts 2015) kvootide ületamise eest tasu enam ei küsitaks, teatas ministeerium.

Seeder kirjutas, et ettevõtted on piimaturu avanemiseks valmistumisel teinud investeeringuid tootmisvõimekuse suurendamiseks ja viimasel kvoodiaastal pole kvootide ületamise eest tasu küsimine mõistlik. Seda enam, et maailmaturul valitseb pigem piimapuudus.

"Kvoodi ületamisega kaasneva tasu maksmine vahetult enne kvootide toimimise lõppu ning peamiselt just selliste tootjate poolt, kes uue olukorra ootuses sellega paremaks kohandumiseks ka reaalseid samme astunud, on ebaotstarbekas ja ebaproportsionaalne meede," märkis ta.

"Eriti valusalt puudutaks kvoodiületamise tasu väljanõudmine nende riikide tootjaid, kus kuni viimase tootmispiirangute rakendamise aastani pole kordagi kvoodi täitmiseni jõutudki,“ kirjutas Seeder.

Ta lisas, et osa liikmesriikidest toodab praegu piima alla kvoodi, osa ületab seda. "Tervikuna jääb aga Euroopa Liidus piimatootmine kokkulepitud piiridesse. Kuivõrd kvoodid kaovad, siis pole viimasel aastal kvootide ületamise eest enam mõistlik sanktsioone rakendada," märkis Seeder.

Eestis on piima tootmisel kvoote rakendatud 2004. aastast, mil Eesti sai ELi liikmeks. Seni pole kvoodiga seatud piire ületatud ja jõutud on kvoodi ligi 94%-lise täituvuseni.

Põllumajandusministeerium prognoosib, et käimasoleval kvoodiaastal (2013-14) tõuseb see näitaja senise kasvutempo jätkumisel 99%ni ja viimasel kvoodiaastal (2014-15) ületab kvooti ligi 5% võrra. Käimasoleval kvoodiaastal on Eestil õigus toota 692 926 tonni piima.

Liikmesriikidele tootmiskvootide kinnitamisega soovib Euroopa Liit piirata võimalikku ületootmist. Kui riigile eraldatud tootmiskvoot on ületatud, peavad individuaalsetest kvootidest enam tootnud ettevõtted maksma kvoodiületamise tasu.

2008. aastal otsustati, et Euroopa Liidus kaotatakse piimakvoodid 1. aprillist 2015.

Hetkel kuum