Fredy-Edwin Esse • 4. veebruar 2016 kell 8:45

Apple, Microsoft, Google, Facebook - kes on parim?

Google'i uus emafirma on Alphabet  Foto: EPA

Maailma suurimate tehnoloogiafirmade läinud kvartali tulemused on seinast seina ja see tõi muutuse absoluutses tipus.

Millised firmad on suutnud keerulistes oludes hakkama saada ja kes on põrunud?

Alphabet

Alustame Alphabetist ehk endise nimega Google’ist. Kes veel ei tea, siis Google otsustas eelmise aasta lõpus luua suure emafirma nimega Alphabet, mille alla koonduvad kõik firma üksused, kaasa arvatud Google.

Lihtsalt öeldes oli Alphabetil väga hea neljas kvartal ja aasta. Neljanda kvartali käive 21,33 miljardit dollarit ja sellest teenitud 4,92 miljardit puhaskasumit lõid analüütikute ootusi. Firma aktsia hakkas esmaspäeval järelturul rallima, mis tähendab, et Alphabet tõuseb suure tõenäosusega Apple’ist mööda maailma suurima turuväärtusega ettevõtteks. Viimati oli Alphabeti turuväärtus Apple’i omast kõrgem 2010. aasta 11. jaanuaril.

Firma põhiäri ehk internetis reklaami müümine läheb endiselt ladusalt tänu mobiilseadmete tulu kasvule. Hästi on läinud ka YouTube’il, mille reklaamitulud kasvavad, kuigi Alphabet täpsemaid numbreid ei avalikustanud.

Tänu firma struktuuri muutusele on nüüd näha Google’i n-ö kuuprojektid ehk eksperimentaalärid, mis nõuavad hulganisti investeeringuid ja mis on aruandes märgitud kui “teised panused”. Kui tulu aasta esimeses pooles oli 155 miljonit dollarit, siis aasta teises pooles oli see juba 293 miljonit dollarit. Kahjumit toodeti aga 3,6 miljardit, sest firma sõnul investeeritakse tugevalt nendesse äridesse. Praegu toovad raha sisse “teised panused” Nest, Fiber ja Verily.

Alphabeti aktsia  Foto: Miguel Alvarez

Apple

Tähelepanelikumad investorid on ilmselt jõudnud Apple’i kohta lugeda juba üksjagu. Apple’i jaoks oli läinud kvartal rekordiline tänu teenitud 18,36 miljardile dollarile puhaskasumile, mida oli 1,9% rohkem kui aasta tagasi. See ületas analüütikute ootusi. Kui aga firma teatas, et näeb tõsiseid väljakutseid kõigil turgudel ja prognoosis esimest käibelangust viimase 13 aasta jooksul, siis tõttasid investorid aktsiat müüma.

Tulemuseks on Apple’i väärtpaber kukkunud 96 dollarini ja mingeid suuri positiivseid uudiseid firma aadressil ei kuule. Võrreldes Alphabetiga on Apple’i aktsia odavam (P/E 10,2 vs 36,2), neil on kolm korda rohkem finantse (216 mld vs 73 mld dollarit), nad teenivad rohkem kasumit ja käivet, Apple, erinevalt Alphabetist, maksab välja dividende ja nende aktsiate tagasiostuprogramm on pea 10 korda suurem.

Sellegi poolest meeldivad investoritele Alphabeti väljavaated ja tooteportfelli hajutatus märksa rohkem kui iPhone’ist sõltuva Apple’i väljavaated.

Apple'i aktsia  Foto: Miguel Alvarez

Microsoft

Microsoft on suutnud enda äri ümber pöörata suhteliselt valutult, mis on suur tunnustus tegevjuht Satya Nadellale, sest sellise sauruse suunamuutmine pole mingi naljanumber. Vaadake kas või praegu virelevaid kunagisi hiide IBMi ja HPd. Isegi investor Toomas rõõmustas Microsofti heade tulemuste üle.

Ainus äri, millega Microsoft kuidagi järje peale ei saa, on nutitelefonid. Ja kui vaadata, mis juhtub Apple’iga ja kui raskelt läks Samsungil, siis Microsofti 49% käibelangus pole ka mingi üllatus. Microsofti trumbiks hakkab kujunema nende pilveteenuste äri, mille käive rallis aastaga 140%. Kümme aastat topanud Windowsi arendus paistab ka lõpuks Windows 10 abil taassündi tegevat ja see annab koos pilveteenustega põhjust investoritel tulevikku optimistlikult suhtuda.

Amazon.com

Sarnaselt Apple’ile teatas Amazon.com rekordilisest kvartaalsest kasumist (482 miljonit dollarit) ja nii nagu Apple’il langes ka Amazoni aktsia märkimisväärselt. Firma käive ja kasum jäid ootustele alla.

Amazoni puhul on tekkinud küsimus, kas investoritel on lõpuks narritamisest kõrini saanud. Firma on varem peaaegu iga teenitud dollari paigutanud tagasi firmasse ettekäändega kiiremini kasvada. See on aidanud nende käibel ja aktsial märkimisväärselt tõusta, kuid kas nüüd on pidu läbi?

Amazoni neljanda kvartali käive tõusis aastaga 22%, 35,7 miljardi dollarini, kuid sellise numbri juures alla 500 miljoni puhaskasumit on vähe. Amazoni aktsia hind oli esmaspäevase seisuga 574,81 dollarit ja kasum aktsia kohta 1,24 dollarit, mis teeb P/E suhteks 464,29. Kui anda Amazonile näiteks Apple’i P/E suhe, siis firma aktsia maksaks kõigest 12,65 dollarit. Eks see jää nüüd iga investori enda hinnata, kui palju õhku Amazoni aktsias sees on.

Facebook

Teine näide kasvuaktsiana hinnatud väärtpaberist on Facebook. Ja kuigi nemad teenivad aktsia kohta umbes sama palju (1,29 dollarit), siis aktsia hind on oluliselt mõistlikum 115,09 dollarit. Viimase nädalaga on aga Facebooki aktsia hüpanud 20dollarit tänu headele tulemustele ja tugevale kasvuväljavaatele.

Näoraamatu viimase kvartali puhaskasum ületas esimest korda miljardi dollari piiri. Mobiilreklaamid tõid sisse 80% reklaamikäibest, mis näitab suurepärast kasvu, sest kolm aastat tagasi oli mobiilreklaamide osakaal käibest vaid 20%. Käive kasvas aastaga lausa 52%, 5,84 miljardi dollarini.

Investorid suhtuvad Facebooki optimistlikult eelkõige seepärast, et firmal on veel hulk ärisid, mida pole hakatud rahaks tegema. Siia alla käib endiselt tugevalt kasvav Instagram, mille osakaal Facebooki tuludes aina kasvab. Samuti WhatsApp, mis just ületas miljardi kasutaja piiri. Peale nende kuuluvad sellesse nimistusse videod, privaatsõnumid ja virtuaalne reaalsus.

Samsung

Samsung Electronics suutis eelmisel aastal tugevalt toetuda enda kiibiärile, kuigi nende mobiiliäri kasum kahanes märgatavalt. Viimases kvartalis sai pihta ka kiipide äri ja tulemuseks oli 40% langus puhaskasumis. Kuigi Samsung võib tavatarbijatele tuntud olla telefoni- ja televiisorifirmana, siis poole nende üldkäibest moodustab kiipide tootmine. Nad on maailma suurim mälukiipide tootja.

Samsungi sõnul on tänavu oodata keerukat ärikeskkonda, sest nõudlus infotehnoloogia toodete vastu aeglustub. Telefoniäris tunnetab Samsung kõva survet Hiina konkurentidelt, kes on söönud ära Samsungi marginaalid ja turuosa.

Samsungi mobiiliüksuse juht Lee Kyeong-tae hoiatas, et nutitelefonide tootjate konkurents muutub veelgi intensiivsemaks. Firma aktsiad on alates märtsist, kui turule toodi viimane lipulaev Galaxy S6, kukkunud 20% ja firma juhtkonna hoiatused selleks aastaks optimismi ei lisa.

Hetkel kuum