Indrek Mäe • 3 veebruar 2017

Kindla tootlusega turvasadam

Tubakatootja Altriat peab investor Raivo Hein parimaks aktsiaks.  Foto: EPA

Investeerimine patuaktsiatesse garanteerib tootluse nii headel buumiaegadel, kui ka kriitilistel kriishetkedel, leidis investor ja ettevõtja Raivo Hein investor Toomase konverentsil.

„Näiteks on minu portfellis Altria, mis on ajaloo kõige parem aktsia,“ rääkis Hein. „Iga kord, kui seda olen ostnud, siis kallimalt kui eelmine kord ning alati kui müün, siis samuti kallimalt kui eelmine kord,“ rõõmustas ta. Ta lisas, et Altria puhul on tegu Philip Morrisest tekkinud tubakatootjaga ning praegu kontrollivad just need kaks ettevõtet suurimat osa maailma tubakaturust. Kui Altria müüb tubakatooteid Ameerikas, siis Philip Morris kogu maailmas.

Samuti kiitis Hein alkoholi- ja tubakatootjatest koosnevat indeksit Vicex ning sõnas, et on patuaktsiatega tegelevaid fonde, mis on ajalooliselt Dow Jones’i indeksist edukamad olnud. „Kõik sellised kohad on parim viis investeerimiseks,“ oli ta veendunud.

Kindel turvasadam

Üks põhjus, miks patuaktsiad reeglina enamikele olukordadele vastu peavad, seisneb Heina sõnul selles, et osa patuettevõtete kliente jääb pakutavast tootest sõltuvusse. „Näiteks nikotiin on niivõrd kõva mürk, et ei aita ka see, kui suitsud leti alla peita, inimene tarbib seda ikka,“ leidis Hein. „Tubakatootjate aktsiad võivad teha küll kriisidele omased jõnksud kaasa, kuid liiguvad ikka ja alati ülespoole,“ viitas ta sellele, et nende klientuur ei vähene sõltumata majandusolukorrast.

Samuti on Heina hinnangul tõenäoline, et kriisi ajal ei loobuta ka alkoholi tarvitamisest. „Siis otsivad inimesed pudelist ilusamat elu ja õlletootjate aktsionärid saavad selle üle ainult rõõmustada,“ rääkis Hein. Samuti on tema sõnul jätkusuutlik nii kaitsetööstuses kui teistes sektorites toimuv. „Võite rahulikud olla – relvi on alati vaja, alkoholi toodetakse alati, hasartmängud on ja jäävad jõlelahedateks ning ilmselt süüakse ka McDonald'si tooteid edasi,“ arvas Hein.

Riik ei võida

Samuti pole Heina hinnangul investoritel põhjust muretseda, kui riik asub patusektori tegevust rahva tervise kaitsmise põhjendusega piirama. „Me kõik teame, mida meil näiteks härra minister Ossinovski teeb ehk võitleb alkoholi ja pahedega, mida inimesed evivad,“ rääkis ta. „Ta arvab, et võidab selle mängu, sest seal üleval [valitsuses - toim.] võib tekkida eufooria ja hapnikupuudus, ning hakkadki arvama, et loodusseadused kohanduvad sinu järgi – tegelikult nii see pole,“ jagus Heinal Eestis toimuva kohta kriitkanooli.

Peamise põhjusena, miks riik võitleb justkui tuuleveskitega, toob Hein välja alkoholi tarbimise pika ajaloo, mille tõttu on mõistlik tarbimine saanud kultuuri osaks. Ta lisas, et alkoholi ei joo ainult sõltlased, vaid enamasti ikka mõistlikud tarbijad ning see on ka põhjus, miks sektor on nii kaua elus püsinud. „Kui patusektori pakutavaid tooteid mõistlikult tarbida, on see mõnus tegevus ja näiteks mina ei kavatse sellest loobuda – paljud mõtlevad nii ning seetõttu õitsevad ka vastavad ettevõtted,“ märkis Hein. „Läbi väikese napsutamise tekivad inimsuhted, luuakse perekondi ja sünnivad lapsed – minister ei võida seda mängu, ma luban teile, et ei võida,“ oli Hein veendunud.

Lisaks pole Heina hinnangul ükski riik huvitatud patusektori tegevuse lõppemisest. „Mis saaks olla veel üllam kui rahva tervis, kuid tegelikult on tegemist populistliku loosungi ja valuutaga, mis valimistel häälteks konverteerub,“ arvas Hein. „Samas teame, et ükski riik ei loobu kunagi alkoholimüügist ega hakka täielikult keelustama sigarette ja kasiinosid – see on riigile lihtsalt niivõrd oluline sissetulek, et ilma oleks pensionide maksmisel p**se majas,“ lisas investor.

Pigem usub Hein, et hoolimata erinevate riikide seatavatest piirangutest patusektori turg laieneb. „Näiteks leidub kohti, kus marihuaana on legaalne,“ tõi Hein näite. „See on aga vesi sigaretikompaniide veskile – neil on hea kohe seda sigaretimasinatest hakata välja andma ning see annab neile uute tulijate ees ka konkurentsieelise,“ selgitas ta.

Investori kahepalgelisus

Heinal jagus nõuandeid ka investoritele ning kõige tähtsamaks peab ta seda, et eetilistel kaalutlustel ei jäetaks head tootlust tõotavaid tehinguid tegemata. „Minu hinnangul oleks sel juhul tegemist lihtsalt kahepalgelisusega,“ märkis ta. „Istusime ka hiljuti sõbraga, võtsime väikest napsu ja rääkisime maailma asjadest ning siis ta teatas, et tema alkoholitootjaid ja kasiinofirmasid ei osta, sest see lõhub peresid ja soosib teiste raha maha mängimist. Ütlesin talle, et poest alkoholi ostes toetad sa neid firmasid samamoodi,“ tõi Hein näite.

„Soovitan mitte karta ja mitte olla kahepalgeline, alkohol on meiega ja jääb meiega, seega miks me ei võiks selle pealt teenida,“ küsis Hein. „Teame ka seda, et kasiino võidab oma klienti alati – siit ka tõde, et ärge mängige kasiinos, vaid hakake selle omanikuks, ärge võtke kiirlaenu, vaid hakake kiirlaenufirma omanikuks.“

Lõpetuseks toob Hein välja, et erineb teistest investoritest ka selle poolest, et ei loe enne investeerimist ühtegi aastaaruannet. „Ma lihtsalt ei viitsi neid lugeda – süvenen pigem ettevõtte ajalukku, aktsiahindade muutustesse ja dividendimaksetesse,“ märkis ta. „Lõpuks pole vahet, kas tegemist on sigaretikompanii või sotsiaalse ettevõttega – kui ta toodab kasumit, siis minu jaoks on ta sobiv.“ Ja lõpetuseks: alati ei pea investeerimismaailma sisenemiseks ootama seda, kui börs kukub, vaid tasub mõelda ka lühikeseks müümisele, rõhutas Hein.

Hetkel kuum