25. juuni 2018 kell 13:46

Karjääri teha saab kõikjal

Ka koduperenaine võib olla karjerist, kui tal kõik kodus jookseb, tal on viis last, kõik on õnnelikud, kõik on toidetud, ta tegeleb oma hobide ja huvidega, ta näeb hea välja, mees on õnnelik.  

Sageli arvatakse, et karjäär on midagi, mida tehakse kogu elu, muudkui pürid ja pürid ametiredelil aina ülespoole. Tegelikkuses see nii ei ole, sest hiilgavat karjääri võib teha ka koduperenaine.

Sellel nädalal rääkis läbirääkija ja vandeadvokaat, juhtimiskonsultant ning EBSi õppejõud Ilona Nurmela Äripäeva raadios, et karjäär, samuti nagu tasakaal, on väga individuaalne mõiste. Ka temal endal ei ole karjääri traditsioonilises mõistes, sest ta ei ole pühendunud vaid ühele tegevusele, vaid kõikidele tegevustele, mida talle teha meeldib ja mille järele teistel vajadus on. Näiteks kirjutab ta täiskasvanutele muinasjutte, õpetab inimesi endaga paremini ja taibukamalt läbi saama, annab ülikoolis loenguid, pakub õigusabi ja on mitme ettevõtte juhatuses.

Nurmela leiab, et ka koduperenaine võib olla karjerist, kui tal kõik kodus jookseb, tal on viis last, kõik on õnnelikud, kõik on toidetud, ta tegeleb oma hobide ja huvidega, ta näeb hea välja, mees on õnnelik. Kuidas saab siis keegi talle ette heita, et millal ta ükskord tööle läheb, mida küll aga kahjuks mõnikord tehakse. Kuid tõepoolest – tema töö on ju tehtud, suurepäraselt tehtud! See arusaam, et kui keegi ei kasuta oma andeid või kogemust mingi kindla töö tegemiseks, ilma et ta ise sellest rõõmu tunneks, on vääramast väär. Samas on see miski, mida tihtipeale ühiskond justkui eeldab, sest muidu oled sa läbi kukkunud või endaga rappa jooksnud.

Naine, tunne oma tugevaid külgi!

Alustuseks võiks iga naine endalt küsida, mida ta tegelikult elus naudib, mis tal kõige paremini välja tuleb, mis paneb silma särama ja mis tekitab elulusti. Sest kui naine on osanud lasta end elul inspireerida, saab ta oma elurõõmu ja veetlusega üle kullata ka oma sõbrannad, töökaaslased, ema, õe. Naine, kelle silmad säravad, paneb ka kõik teised enda ümber särama.

On naisi, kelle sees elab võib-olla terve elu muretu tütarlaps. Miks ta ei võiks oma emotsionaalsuse, mängulisuse ja muretusega inspireerida tõsisema ja passiivsema ellusuhtumisega suguõdesid. Ta võib olla briljantne seltskonna hing, pehmendades teiste nurgelisust ja võttes neilt ära ebakindluse elu ees. Nii võiks ta edukat karjääri teha ka hoopsalt seltskonnast seltskonda liikudes. Sest ta mõjub teistele ergastavalt ja elujaatavalt.

Kuid hoopis huvitav on teha karjääri enda sees! Sest üks asi on sinu tavaline olemine, mille järgi tunnevad meid meie perekond ja sõbrad, hoopis teine asi aga see salamina, mis võib kümne minutiga õide puhkeda.

Õie puhkedes puhkeb pöördumatult ka sinu maailm. Et see sündida saaks, tuleb minna pikkadele üksildastele jalutuskäikudele, kõndida läbi pori ja vihma, unistada ja tunda üksindusekstaasi, vaadelda tüüneid järvi, kuulatada erksalt loodust ja elu täiust.

Seejärel võib targemana taas elukeerisesse viskuda

Hetkel kuum