Riik hakkab nõuete üle tõhusamat arvestust pidama

26. märts 2014, 13:26

Lähiajal viiakse kohtu ja prokuratuuri nõuete ning kohtute kogutavate riigilõivude haldamine üle maksu- ja tolliameti maksukohustuslaste registri andmebaasi, teatas rahandusministeerium.

2012. aastal alguse saanud projekti eesmärk on mitme riigiasutuse nõuete koondamine ühte registrisse, tänu millele saab riik oma nõudeid tõhusamalt hallata ning inimesed parema ülevaate oma rahalistest kohustustest riigi ees.

Esimese etapina saab alates 1. aprillist e-maksuameti/e-tolli kaudu näha oma äriregistri, mittetulundusühingute ja sihtasutuste registri, kommertspandiregistri ning kinnistusraamatu toimingute riigilõivude ja äriregistri trahvide ning osakapitali deposiitidega seotud arvestust. Riigilõivude ja osakapitali deposiitide tasumiseks luuakse inimesele eraldi riigilõivude ja tagatiste ettemaksukonto.

Oluline on tähele panna, et sellega seoses muutuvad nende riigilõivude ja osakapitali deposiitide tasumiseks mõeldud rahandusministeeriumi pangakontod, rõhutas ministeerium oma pressiteates. Uute kontode kohta saab infot kohe rahandusministeeriumi, 1. aprillist justiitsministeeriumi ja 1. juulist kohtute koduleheküljelt.

Nendele kontodele tasutud summad kajastuvad e-maksuametis/e-tollis inimese riigilõivu ja tagatiste kontol. Lõivu tasumisel tuleb kasutada äriregistri ettevõtjaportaalist, kinnistuportaalist, e-notarist või kohtute registri- ja kinnistusosakondadest saadud viitenumbrit. Viitenumbrit ei pea kasutama, kui riigilõiv tasutakse enne toimingu tegemise taotlemist.

Riigilõivude ettemaksukontole tasutud summasid ei kasutata inimese maksukohustuste tasumiseks. Enammakstud lõivude tagastamise taotlus tuleb endiselt esitada riigilõivu võtjale ehk kohtule, kelle juures sooviti lõivustatud toimingut teha.

Kui äriregister on määranud trahvi, siis selle tasumiseks tuleb kasutada määruses näidatud arveldusarvet ja viitenumbrit. Makse saajaks on maksu- ja tolliamet.
Kui inimene jätab trahvi tasumata, aga tal on näiteks käibemaksu tagastusnõue, siis võetakse see raha tema ettemaksukontolt trahvi katteks.

Projekti teine etapp valmib 1. juuliks ning siis saab näha e-maksuameti/e-tolli kaudu ka kohtute ja prokuratuuri lahenditest tulenevaid riigi rahalisi nõudeid.

Nõuete haldajaks ja sissenõudjaks jäävad endiselt Riigi Tugiteenuste Keskus ja prokuratuur, mis edastavad ka tähtajaks tasumata nõuded kohtutäiturile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. March 2014, 13:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing