Sirje Rank • 2. mai 2017 kell 14:54

Merkel kohtumisel Putiniga: sanktsioonid jäävad

Foto: Reuters/Scanpix

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles pärast jahedat kohtumist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Sotšis, et Euroopa Liidu Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid peavad jõusse jääma, kuna Ukraina konflikti lahendamisel on vähe edasiminekut.

Ühisel pressikonverentsil Venemaa presidendiga ütles Merkel, et kõigepealt on vaja Minski protsessi ellu viimiseks jõustada relvarahu ning kutsus Vladimir Putinit üles seda võimalikuks tegema.

„Minu eesmärk on jõuda välja selleni, et me saaksime Euroopa Liidu sanktsioonid lõpetada,“ ütles Merkel. „See aga sõltub,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Merkel tunnistas, et ta ei ole rahul nn Normandia formaadi tööga, kus rahu sobitamisse on kaasatud Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa. Samas paremat foorumit kõnelusteks paraku pole. Merkeli sõnul valitsevad Venemaaga ikka veel põhimõttelised erimeelsused. Sealhulgas konflikti põhjuste üle. Ükski osapool ei soovi siiski olukorra uut pingestumist.

Venemaa president ütles, et konflikti Ukrainas pole võimalik lahendada ilma otseste läbirääkimisteta Kiievi ja separatistide vahel.

Saksamaa on praegu G20 riikide juhtriik ning üks visiidi teemadest oli juulis Hamburgis toimuv G20 riikide tippkohtumine. Selle raames peaks toimuma ka USA presidendi Donald Trumpi ja Vladimir Putini esimene silmast silma kohtumine. Merkel kohtus Trumpiga märtsis Washingtonis.

Tänasel kohtumisel, mis kestis kaks tundi, võttis Merkel üles ka Venemaa rolli Süürias ja inimõigused Tšetšeenias. Putini sõnul pole Süüria konflikti võimalik lahendada ilma USA osaluseta.

Süüdistused sekkumises lääneriikide valimistesse tõrjus Putin pressikonverentsil kui tühja kuulujutu, mille tõstuseks pole mingeid fakte. Merkel ütles, et usub, et valimisteks valmistuv Saksamaa tuleb võimaliku desinformatsioonikampaaniaga toime. Merkel ütles, et Saksamaa kavatseb rakendada otsustavaid meetmeid, kui on põhjust kahtlustada välist sekkumist valimisprotsessi, lisades, et hübriidsõjal on oma roll Venemaa sõjalises doktriinis.

Täna õhtul vestleb Putin telefonitsi ka USA presidendi Donald Trumpiga.

Hetkel kuum