• Jaga lugu:

  Prominendid jätavad PRFoodsi

  Suvised PRFoodsi ostu-uudised panid aktsia kerkima ning see omakorda tõi ettevõttele hulga uusi investoreid. Samal ajal vähendas oma positsiooni mitu prominentset aktsionäri.

  tekst:Tegu oli isiklike põhjustega.

  nimi:Katre Kõvask,

  amet:PRFoodsi eelkäija Premia Foodsi endine juht

  Kalatoodete töötlemisega tegeleva PRFoodsi aktsia asus suve keskel ühte selle aasta Tallinna börsi tugevaimat tõusu­seeriat tegema. Kõigepealt tegi aktsia hüppe pärast seda, kui kontsern andis teada Suurbritannia kalatööstusettevõtte ostust.
  Kui augusti alguses sai teatavaks, et kontserni ostutuur pole veel kaugeltki läbi ning ostetakse endast käibelt võimsam Soome konkurent Trio Trading, siis sai aktsia õige hoo sisse: pikalt alla 40 eurosendi piiri kaubelnud väärtpaber on tänaseks jõudnud 53 sendi juurde. See meelitas ligi umbkaudu sadakond uut investorit, kes uue suurkontserni eduloosse panustavad.
  Uued tulijad on pigem väikeinvestorid. Suuremalt on aktsiaid ostnud näiteks ettevõtte enda juht Indrek Kasela, kes suurendas oma osalust Lindermann, Birnbaum & Kasela OÜ kaudu 3,68 protsendilt 3,75 protsendile. Lisaks on suuremad aktsiapakid soetanud ka näiteks Swedbanki kliendikontod ning OÜ Iskra Investeeringud, mida juhib Toomas Laur.
  Endine juht müüb aktsiad
  Samal ajal on mitu investorit aktsia tõusu müügiks kasutanud ning nende seas on ka mitu suurinvestorit. Teiste seast tõuseb esile PRFoodsi endine juht Katre Kõvask, kes hoidis aastaid PRFoodsis osaühingu Footsteps Management kaudu ligi üheprotsentist osalust.
  Juuli lõpus ja augusti alguses müüs Katre Kõvask aga järk-järgult kõik oma enam kui 380 000 aktsiat maha. “Tegu oli isiklike põhjustega,” ütles Katre Kõvask müügiotsust kommenteerides.
  Katre Kõvask oli PRFoodsi eelkäija Premia Foodsi juht aastatel 2012–2015, tegutsenud Südameapteegi juhina ja on praegu koondunud Tere ja Farmi piimatööstuste tegevjuht.
  LHV fondid tegid kärpeid
  Kuid on veel prominentseid portfelli vähendajaid. Suvel kärpisid oma PRFoodsi aktsiapakki kõik neli LHV pensionifondi. Kui juuni alguses oli neljal fondil kokku kokku 0,81 miljonit PRFoodsi aktsiat, siis praeguseks on portfell kahanenud 0,59 miljoni aktsiani ehk 28 protsendi võrra.
  Kuigi LHV ise on välja öelnud, et plaanib veelgi Eesti ettevõtetesse investeerida, ei soostunud fondijuhid kommenteerima, miks või kuidas PRFoodsi puhul vähendamisotsus sündis. Samuti ei soovinud nad öelda, kas positsioone on plaanis veelgi vähendada või plaanitakse mingitel tingimustel aktsiaid juurde soetada.

  nimi:Madis Müür,

  amet:investor

  tekst:Aktsia hind võib ületada ühe euro piiri

  Soetasin omale PRFoodsi aktsia portfelli “võrdlemisi hilja” – siis, kui aktsia hind kerkis umbes 42 sendi juurde ehk mõni päev pärast Soome kontserni ülevõtuotsust ning kuigi reaktsiooniaja puhul on veel paranemisruumi, siis aktsia ostu ennast ei kahetse. Aktsia võib soodsate arengute korral kerkida enam kui ühe euro juurde.

  Viimase ostu tegin 52 sendi juures mõni nädal tagasi, keskmine ostuhind on mul 45,7 kandis. Hetkel on ligi 15% üleval ja ma olen vägagi rahul, aktsia on minu hinnangul veel väga odav.

  Minu ostutees oli see, et PRF pole pärast neid ülevõtte enam Balti börsi tüüpiline väikeaktsia, nagu Arco, Baltika või Skano, vaid ligi 120miljonise käibega tubli keskmik oma valdkonna premium-brändidega ja jõuab edaspidi rohkem pildile.

  Keskmikuna peaks nende kauplemise päevakäive kasvama ja ongi kasvanud umbes 15 000 euro juurde ja sellisena võiks huvi pakkuda laiemale ringile investoritele ning kaubelda ka senisest kõrgema hinnataseme juures.

  Sünergia hakkab tööle

  Mingi hetk võiks sünergia ka ostude vahel tööle hakata, saada teatavat kulude kokkuhoidu ja mastaabisäästu ning võib-olla ka teha kasvava osa käibest parema marginaaliga Šoti ettevõtete toodetega. Need tendentsid võiks millalgi järgmise aasta keskel või teises pooles realiseeruma hakkama ja see toetaks nende seni kiduravõitu kasumlikkust.

  Praegu on veel vara hinnata, millal ja kui edukalt need stsenaariumid reaalsuseks saada võivad, ootangi huviga ettevõtte järgmiseid kvartaliraporteid.

  Kolmanda kvartali puhul on ka positiivseid arenguid oodata. Nad said mingis ulatuses müüki maikuus kõrgema letihinna pealt lukku pandud mõneks järgnevaks kuuks hinnad, pärast seda on toorlõhe hind langenud, ehk peaksid käesolevas kvartalis paremat marginaali saama. Eelnevatel aastatel seoses lõhe hinna tõusuga ongi töötlejate kasumid tõsise surve all olnud, pole saanud hinnatõusu edukalt klientidele edasi kanda. Nüüd langeva või stabiilse hinna puhul peaks see tendents pöörduma, olukord paranema ja see ka PRFi aktsia hinda toetama.

  Kolmandalt kvartalilt ootangi positiivset üllatust, kvartalikasum võiks 25–30miljonise käibe pealt miljoni kanti või isegi üle selle tulla. Eks ole näha.

  Soovitus investor Toomasele

  PRFoodsi on mitu positiivset arengut toetamas, mis järgnevate kvartalite ja aastate jooksul võivad reaalsuseks saada. On täiesti realistlik, et säästude ja sünergia saavutamisega ning lõhe hinna võimaliku stabiliseerumisega senisest madalamal tasemel suudab PRFoods aasta-kahe pärast enda suurusjärgus 120miljonisest käibest 3–5% ka kasumit välja pigistada. Sellise sugugi mitte utoopilise stsenaariumi realiseerumine teeks 4–6 miljonit eurot kasumit aastas ja võiks ka aktsia hinna üle euro viia.

  Muide, investor Toomas kui Norra kalatootjate aktsionär võiks kaaluda PRFiga enda lõhetootjate positsioone hedge’ida. Lõhe hinna langus kalakasvatajatele hästi ei mõju, küll aga töötlejatele.

   
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Avatus ja liberaalsus teenib Eesti huve ka Euroopa kaksikpöördes
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
USA aktsiaturud langesid enne suurfirmade tulemusi
Suurte tehnoloogiafirmade tulemusi oodanud USA börsid sulgusid miinuses, lõpetades nii viiepäevase ralli.
Suurte tehnoloogiafirmade tulemusi oodanud USA börsid sulgusid miinuses, lõpetades nii viiepäevase ralli.
Lahkuv juht: Ragn-Sells saab endale ägeda uue juhi
Ragn-Sellsist lahkuv juht Rain Vääna kiidab mantlipärijat Kai Realot ja valmistub talle tööd üle andma, enne kui ise uusi väljakutseid otsima asub.
Ragn-Sellsist lahkuv juht Rain Vääna kiidab mantlipärijat Kai Realot ja valmistub talle tööd üle andma, enne kui ise uusi väljakutseid otsima asub.
Raadiohommikus: Tesla teise kvartali tulemustest, Ööd Mirror Houses investeeringust ja e-kaubanduse rekordaastast
Peegelmaju tootev Ööd Grupp sai investeeringu rahvusvahelisest investeerimisfirmalt BBox, et oma tegevust laiendada. Stuudios on külas Öödi üks asutajatest Andreas Tiik, räägime temaga ettevõtte tulevikuplaanidest.
Peegelmaju tootev Ööd Grupp sai investeeringu rahvusvahelisest investeerimisfirmalt BBox, et oma tegevust laiendada. Stuudios on külas Öödi üks asutajatest Andreas Tiik, räägime temaga ettevõtte tulevikuplaanidest.