19. aprill 1998 kell 22:00

Vastasseis taandub

Kahe riigi vastastikune majandushuvi on ilmne -- Venemaa üleminekuaja majandus vajab Jaapani investeeringuid, Jaapan tunneb huvi Kaug-Ida ja Siberi loodusressursside vastu. Seni on aga lähemate suhete arengut takistanud nii Teisest maailmasõjast saadik sõlmimata rahuleping kui Venemaa puudulikud seadused, mis pärsivad Jaapani firmade ja pankade investeeringuid Vene majandusse.

Kahe riigi kaubavahetus on praegu vaid 5 mld dollarit, millega Venemaa osakaal Jaapani väliskaubanduses on alla 1%. Samal ajal ulatub Jaapani-Hiina kaubavahetus 60 miljardi dollarini.

Tippkohtumise raames kõneldi Toyota autotehase rajamisest Moskva lähistele, lepiti kokku ühise investeerimisfondi loomine ning sõlmiti kahepoolne kokkulepe kasvuhoonegaaside vähendamiseks.

Vähem edu oli välispoliitika alal, kus territoriaalvaidlus Kuriili saarte üle on 53 aastat takistanud Teise maailmasõja ametlikku lõpetamist.

Kohtumisel esitas kumbki pool oma ettepanekud, kuid nagu ütles Jeltsinit saatnud esimene asepeaminister Boriss Nemtsov, takistavad kiiret lahendust Jaapani ja Venemaa diametraalselt erinevad seisukohad selles küsimuses.

Jaapan nõuab rahulepingu sõlmimiseks saarte tagastamist, Jeltsin pakkus rahuleppe asemel avarama koostööleppe sõlmimist, mis jätaks saarte osas manööverdamisruumi. Nii jäi püsima oht, et suured ootused võivad ühel hetkel asenduda üldise pettumusega, kui kumbki pool saarte osas järele ei anna.

Muidu möödus tippkohtumine, mis oli vastuvisiidiks Ryutaro Hashimoto Venemaa külaskäigule läinud aasta novembris, äärmiselt sõbralikus toonis, pakkudes kahe riigi liidritele ajutist vabanemist kodumaistest probleemidest. Jaapani peaminister on surve all, kuna pole suutnud parandada Jaapani majanduse olukorda, Jeltsinil pole seni õnnestunud saada rahvasaadikute toetust peaministri kandidaadile.

Reedel lükkas Venemaa riigiduuma Sergei Kirijenko kandidatuuri teist korda tagasi. Alanud nädalal seisab ees otsustav III hääletusvoor.

«Kirijenko küsimus on otsustatud,» ütles Boriss Nemtsov viidates Jeltsini otsusele seada Kirijenko kandidatuur üles ka kolmandat korda. «Reedel otsustatakse duuma saatus,» ütles ta.

Kui duuma Kirijenkot ei kinnita, järgneb laialisaatmine, Jeltsinil on aga võimalus Kirijenko uute valimisteni ikkagi ametisse nimetada. Need toimuks Jeltsini abi Sergei ?ahrai sõnul alles oktoobris.

Vaatlejad usuvad, et kommunistid ja opositsioon annavad järele ning Kirijenko saab peaministriks. Sama seisukoht näib valitsevat ka finantsturgudel -- reedel reageeris Moskva börs Kirijenko tagasilükkamisele vaid protsendise langusega. Kui aga III voor Venemaale peaministrit ei anna, ennustavad analüütikud börsile kuni 20% kukkumist. REUTER-DI-ÄP

Hetkel kuum