Eesti mõjukaimas ametiühingus käärib

Eesti Energia palgal olevaid töölisi esindavas ametiühingus kaotas Vladislav Ponjatovski liidri rolli.  Foto: Raul Mee

Eesti Energia töötajaid kaitsvas kaevurite ja energeetikute sõltumatus ametiühingus kaotas võimuvõitluse tõttu juhirolli Vladislav Ponjatovski. Tema kohale asus Juri Gribovski.

Väidetavalt võitles tema eelkäija Ponjatovski tööliste õiguste eest nii tuliselt, et see võis iroonilisel kombel saatuslikuks saada. „Võib-olla, vähemalt üritasin endast parimat anda,“ kommenteeris Ponjatovski.

Ühingu juhatusse kuuluvad veel Juri Prigožev ja Marina Lukjanova. Ponjatovski nentis, et mõlemad hoiavad Gribovski poole. „Kuulavad. Minu kogemus jäi ju alles,“ kommenteeris Ponjatovski, kui palju tal on nüüd sõnaõigust. „Eks näis, kuidas tal (Gribovskil – toim.) läheb see töö. Las möödub aasta, siis on selge, millega aasta lõpeb.“

Aimas ette

Enda sõnul aimas Ponjatovski, et võib kaevurite ja energeetikute ühingus juhikoha kaotada. „Gribovski teadis, et kord aastas saab juhatuse esimeest vahetada. Rääkis Prigoževi ja Lukjanovaga ning vahetas mind välja,“ lisas Ponjatovski ja oletas, miks Gribovski ametiühingus juhirolli soovis. „Ilmselt tahab ennast näidata. Mõned suhtuvad temasse negatiivselt, mõned hästi. Enamus negatiivselt – tema iseloomu tõttu.“

Ponjatovski tõdes, et tal tekkis Gribovskiga isiklikult pinnalt tüli, mis ei ole ametiühingu tööga seotud. Miks suhtlus teravaks kiskus, polnud Ponjatovski siiski nõus täpsustama.

Gribovski ise suhtub muutusesse rahulikult. „See oli lihtsalt rotatsioon. Mul oli õigus saada valituks ning seda võimalust ma kasutasin. Tahan abiks olla, kuigi see võib banaalselt kõlada,“ lausus Gribovski, kes on rohkem kui aasta aega ka Estonia kaevanduse usaldusisik olnud. „Võib-olla on Ponjatovski aasta pärast tagasi samal kohal. Praegu oli rotatsioon,“ kordas Gribovski. „Ponjatovski ei ole kuhugi kadunud, ta on jätkuvalt juhatuses. Kuulame teda, kui tal on mõtteid jagada.“

Eitab konflikti

See ei tähenda, et Ponjatovski sõna loeb? „Ka meie oleme oma ala spetsialistid, otsused võtame vastu ühiselt,“ kostis Gribovski, kes eitab konflikti ja märgib et tema iseloomul ei ole midagi viga – normaalne on. „Kuidas meil saaks isiklik konflikt tekkida? Meil on ainult töised suhted. Seda ei tasu võtta teisiti kui rotatsioonina, põgenemisena stagnatsioonist,“ rõhutas Gribovski uuesti.

Gribovski kinnitas sarnaselt Ponjatovskile, et ametiühing ei lagune. Suurejoonelisi plaane Gribovskil ühinguga aga ei ole. „Midagi revolutsioonilist kavas ei ole. Tahame kaitsta töötajate õigusi ja seista ohutute töötingimuste eest. Kui, siis võiks parandada ühingu imagot,“ rääkis ta. „Pärast sõda järgneb rahuaeg. Viimase aasta jooksul on käinud sõda, läbirääkimised on raskemad olnud.“

Soovib tarku otsuseid

Eesti Energia soovib uuele juhile tarku otsuseid. „Loodame, et koostöö kaevurite ja energeetikute sõltumatu ametiühingu uue esimehega kujuneb konstruktiivseks. Soovime talle uues ametis jõudu ja tarku otsuseid,“ sõnas meediasuhete juht Kaarel Kuusk ja lisas, et Eesti Energia tänab Ponjatovskit tema panuse eest. Seda, mis põhjustas esimehe vahetuse ning mis ametiühingust edasi saab, soovitas Kuusk uurida ametiühingu enda käest.

Kuuse sõnul ootavad nad kõigilt ametiühingutelt, et need oleksid Eesti Energia partnerid, kellega kõiki tööalaseid küsimusi lahendada. „Praeguseks oleme enamuste ametiühingutega ka kokku leppinud kollektiivlepingute osas ning töörahu on taastatud,“ lausus ta ja lisas, et kui ametiühingute liikmete töötingimused määrab kollektiivlepingus kokku lepitu, siis töötajatele, kes ametiühingusse ei kuulu, teeb Eesti Energia tööandja-poolse pakkumise.

Hetkel kuum